Port lotniczy Rzeszów Jasionka zanotował w zeszłym roku aż 133 mln złotych zysku netto. Przychody ze sprzedaży w tym czasie wzrosły o 776 proc. Tak dobre wyniki spowodowane są wpływem wojny na Ukrainie. Lotnisko w Jasionce stało się hubem dla samolotów przewożących pomoc humanitarną, sprzęt wojskowy dla pogrążonego w wojnie wschodniego sąsiada Polski.
Początek zeszłego roku wiązał się ze zmianą sytuacji geopolitycznej. Inwazja militarna Rosji na Ukrainę zmieniła w znaczący sposób rolę oraz znaczenie rzeszowskiego portu lotniczego. Lotnisko w Jasionce stało się hubem pośredniczącym w przekazywaniu różnych form pomocy Ukrainie. Fakt ten pociągnął za sobą skokowy wzrost liczby operacji lotniczych cargo, lotów wojskowych, lotniczych operacji medycznych, lotów o statusie HEAD oraz innego rodzaju operacji nierozkładowych, realizowanych ze zwiększonym natężeniem. Dynamika wzrostu liczby operacji lotniczych, w których znaczny udział miały samoloty szerokokadłubowe, przełożyła się na bardzo duże i szybkie zwiększenie obrotu paliwami lotniczymi, jak również zdecydowany wzrost jeśli chodzi o usługi handlingowe oraz usługi VIP.
W całym zeszłym roku z usług portu w Rzeszowie skorzystało 731,1 tys. Podróżnych, co jest trzecim wynikiem w całej historii lotniska i stanowi 95 proc. ruchu pasażerskiego zanotowanego w rekordowym dla branży roku 2019. Największy udział w regularnym ruchu pasażerskim miały tanie linie lotnicze Ryanair (50,3 proc.) oraz Polskie Linie Lotnicze LOT (35,2 proc.) i węgierski Wizz Air, którego udział w rynku lotniczym rzeszowskiego portu wyniósł 14,5 proc. Położony w Jasionce port odnotował także dynamiczny wzrost w segmencie lotów czarterowych. Z rejsów do wakacyjnych destynacji skorzystało łącznie około 85 tys. podróżnych czarterów wakacyjnych, czyli o 32 proc. więcej niż w 2019 roku i aż o 223 proc. więcej niż 2021r. Na lotnisku odnotowano łącznie 15 tys. operacji startów i lądowań.
776-proc. wzrost przychodów ze sprzedaży. 133 mln zysku netto
W roku 2022 przychody ze sprzedaży portu w Rzeszowie osiągnęły rekordowy poziom 436 951 000 złotych. To o 776 proc. więcej niż w roku poprzednim, kiedy lotnisko z tytułu sprzedaży odnotowało przychód w kwocie 49 885 000 złotych. Koszt działalności operacyjnej wzrósł o 271 proc. (227 mln złotych) i osiągnął poziom 311 247 000 złotych. Zysk ze sprzedaży zamknął się w kwocie 125 704 000 złotych. Dla porównania, w 2021 r. strata z tego tytułu wyniosła 34 mln złotych. Wynik finansowy brutto wyniósł 148 mln złotych.
W zeszłym roku port lotniczy w Rzeszowie odnotował z prowadzonej działalności zysk netto w wysokości 133 099 497 złotych, podczas gdy w roku wcześniejszym było to 17 mln złotych. Osiągnięty zysk zostanie w całości przekazany na pokrycie strat w ostatnich lat. W latach 2016-2020 Jasionka straciła łącznie 78,1 mln złotych. Lotniskowa spółka po raz pierwszy w historii swojej działalności od osiągniętych zysków zapłaciła podatek dochodowy od osób prawnych w łącznej wysokości 17 mln złotych.
Spadek wskaźnika zadłużenia
Z uwagi na bardzo duży w stosunku do poprzednich lat ruch samolotów nierozkładowych, lotnisko odnotowało gigantyczny wzrost przychodów pochodzących z tytułu obsługi naziemnej, sprzedaży paliwa lotniczego oraz wynajmu powierzchni gruntowej. Wzrost zanotowały także przychody pozalotnicze pochodzące z wynajmu powierzchni użytkowej, oferowania miejsc parkingowych i innych usług. Wynik z działalności operacyjnej uległ pogorszeniu w stosunku do rekordowego w tym zakresie 2021 roku z uwagi na zrealizowanie sprzedaży nieruchomości gruntowej na terenach wokół lotniska i ujęcia w tej pozycji odszkodowania za wywłaszczone nieruchomości gruntowe na rzecz PKP S.A.
Struktura finansowania spółki uległa w zeszłym roku zmianie. Współwłaściciele zdecydowali na podwyższenie o 29 mln złotych kapitału zakładowego spółki, co wpłynęło na zmianę struktury pasywów, jak też na wygenerowany za 2022 rok zysk. Wartość kapitałów własnych urosła do poziomu 507 mln złotych, co odpowiada 47-proc. wzrostowi rok do roku.
Wskaźnik płynności bieżącej osiągnął poziom 5,02, co oznacza wzrost o 57 proc. Wskaźnik posiadanych środków pieniężnych osiągnął wywodzić 3,29, podczas gdy rok wcześniej było to 2,37. dzień 31 grudnia 2022 r. wskaźnik zadłużenia ogólnego ukształtował się na poziomie 28,49 proc., o 4, 47 pkt proc. mniej niż w 2021 roku. W ciągu całego zeszłego roku zobowiązania cywilnoprawne wzrosły o 30,8 mln złotych, licząc rok do roku, lecz nie wpłynęły znacząco na zmianę struktury źródeł finansowania majątku, gdyż miały związek ze zwiększonych ruchem cargo i dużym zapotrzebowaniem na zakup paliwa lotniczego.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.