Jeszcze w 2021 rozpoczną się prace przy budowie infrastruktury Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej w Rzeszowie. Jednym z zadań jest nowy odcinek 5 km linii kolejowej z Rzeszowa do lotniska Jasionka.
PKP Polskie Linie Kolejowe
podpisały w grudniu wartą 300 mln zł netto umowę na budowę i modernizację linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej w ramach projektu Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej. Cała PKA obejmuje kilka części.
Wystartowała już pierwsza część połączeń pod tym szyldem - od stycznia pociągi przewiozły już już ponad 70 tys. pasażerów. - Pociągi kursują w relacjach Rzeszów-Dębica-Rzeszów, Rzeszów-Przeworsk-Rzeszów oraz Rzeszów-Strzyżów-Rzeszów. Liczba pasażerów będzie się jednak z czasem zwiększać – mówi marszałek Władysław Ortyl. Rusza też
budowa zaplecza technicznego dla składów.
Po zakończeniu prac związanych z
elektryfikacją linii 71 pod koniec 2021 roku zostaną uruchomione kolejne pociągi w relacji Rzeszów-Kolbuszowa-Rzeszów, co z uwagi na potencjał pasażerski tej linii, znacznie wpłynie na statystyki przewozu pasażerów PKA. Natomiast w 2023 roku, po wybudowaniu linii kolejowej do lotniska w Jasionce zostaną uruchomione pociągi na linii Rzeszów-Jasionka-Rzeszów - podkreśla samorząd.
W 14 minut koleją na lotnisko
Część zadania realizowana przez PKP PLK została dziś omówiona na briefingu prasowym (warto pamiętać, że w Rzeszowie odbędą się wkrótce przedterminowe wybory na prezydenta miasta). Odbył się też przejazd specjalny. – Inwestycja realizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe – m.in. połączenie Rzeszowa Głównego z lotniskiem i kilkanaście nowych przystanków, wpisuje się w projekt Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej, która zwiększa możliwości przewozów pasażerskich na Podkarpaciu – powiedział Arnold Bresch, członek zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych.
Jak podkreśla inwestor, dzięki realizowanemu przez PLK przedsięwzięciu, Rzeszów zyska szybki, komfortowy dojazd z centrum miasta do lotniska. Niecały kwadrans zajmie podróż pociągiem ze stacji Rzeszów Główny do portu lotniczego w Jasionce. PLK wybudują blisko 5 km linię, nową stacją Port Lotniczy Rzeszów oraz przystanek Park technologiczny.
Nowa stacja i 13 nowych przystanków
Zaprezentowano dziś również wizualizacje nowych przystanków, kolejowych, których szereg powstanie w ramach realizacji inwestycji. Na trasie z Rzeszowa do Strzyżowa będą to: Rzeszów Galeria, Rzeszów Os. Dąbrowskiego, Boguchwała, Lutoryż i Żarnowa. Perony będą dostępne dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się. Wyposażenie w tablice informacyjne i system oznakowania dotykowego ułatwi podróże. Dla cyklistów przewidziano stojaki rowerowe.
Również na trasie z Rzeszowa do Dębicy i Przeworska lepszy dostęp do kolei zapewnią nowe przystanki Rzeszów Północny Baranówka, Rzeszów Dworzysko i Rzeszów Wschodni. W Sędziszowie Małopolskim zaplanowany jest dodatkowy przystanek Sędziszów Małopolski Wschodni. W stronę Kolbuszowej dostępność do kolei zwiększą nowe przystanki Rzeszów Północny, Głogów Małopolski Os. Niwa oraz Kolbuszowa Górna. W ramach prac, dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa w ruchu kolejowo drogowym, planowana jest także przebudowa przejazdów - informuje PLK. Przepustowość linii jednotorowych z Rzeszowa do Kolbuszowej i do Strzyżowa zwiększy budowa czterech mijanek.