Około 300 mln zł ma kosztować budowa ponad 5-kilometrowego odcinka linii kolejowej z Rzeszowa do lotniska w Jasionce. Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej, która powstanie wokół Rzeszowa.
W poniedziałek w trakcie Kongresu 590 w Jasionce podpisana została umowa na wykonanie inwestycji między samorządem województwa a PKP PLK. Inwestycja ma być gotowa za trzy lata.
Ostatni krok ku rozpoczęciu budowy
Jak podkreśliła w czasie uroczystości wicemarszałek województwa podkarpackiego Ewa Draus, pełne uruchomienie Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej (PKA) będzie możliwe dopiero po realizacji inwestycji, którą wykona PKP PLK. – Najważniejszym elementem podpisanej umowy jest budowa linii kolejowej z Rzeszowa do Jasionki oraz budowa wiaduktu kolejowego – dodała.
Prezes PKP PLK Ireneusz Merchel powiedział natomiast, że podpisanie umowy oznacza formalny początek budowy PKA. – Kolei aglomeracyjna na Podkarpaciu będzie łączyła szereg miejscowości, które pozwolą kursować pociągom w godzinach szczytu nawet co 30 minut – stwierdził.
Zdaniem Merchela najważniejszym zadaniem w tym projekcie jest budowa ponad 5-kilometrowego odcinka linii kolejowej do lotniska w Jasionce. W ramach projektu powstaną też m.in. mijanki i parkingi.
Pozostałe prace również w toku
PKP PLK stworzy też system kierowania ruchem kolejowym. Jak podkreślił prezes spółki, system umożliwi poprawę bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych i zapewni płynniejszy ruch pociągów, które będą mogły się poruszać z prędkością 120 km/h.
Merchel zaznaczył, że ogłoszony został już przetarg w systemie projektuj-wybuduj na zrealizowanie tej inwestycji. W listopadzie br. ma nastąpić otwarcie ofert i rozpocznie się procedura wyboru wykonawcy. W pierwszym kwartale przyszłego roku podpisana ma zostać umowa. Inwestycja ma się zakończyć do końca 2022 r. Szacowany koszt projektu to ponad 300 mln zł.
Podmiejska Kolej Aglomeracyjna
Na PKA najbardziej ma zyskać Rzeszów, do miasta ma wjeżdżać coraz mniej samochodów. Temu ma służyć plan rozwoju kolei w 15 gminach sąsiadujących ze stolicą Podkarpacia oraz w Rzeszowie. Podmiejska Kolej Aglomeracyjna ma sprawić, że ci, którzy na co dzień dojeżdżają do Rzeszowa, np. do pracy, na uczelnie, częściej będę wybierali kolej, a w domach zostawią samochód, albo wykorzystają go na dojazd na dworzec, by przesiąść się do pociągu.
Znakiem firmowym PKA mają być częste kursy pociągów – w godzinach szczytu – co 30 minut, poza szczytem co godzinę, w dni wolne od pracy co 120 minut. Oprócz nowych przystanków i peronów w ich pobliżu powstaną parkingi „Park & Drive” i stojaki na rowery. Inwestycje mają być zrealizowane na trasach od Rzeszowa do Kolbuszowej i Strzyżowa, a także z Dębicy do Przeworska przez Rzeszów. Gminy mają także utwardzić drogi dojazdowe i wybudować chodniki.
W Podmiejską Kolej Aglomeracyjną, oprócz Rzeszowa, angażują się gminy: Boguchwała, Czarna, Czudec, Dębica, Głogów Małopolski, Kolbuszowa, Krasne, Łańcut, Łańcut, Przeworsk, Przeworsk, Sędziszów Małopolski, Strzyżów, Świlcza i Trzebownisko.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.