Dziś, 15 września, sejm uchwalił ustawę o Przedsiębiorstwie Państwowym „Porty Lotnicze” autorstwa posłów PiS. Zgodnie z nią zmianie ulegną organy zarządzania, czyli naczelny dyrektor, zebranie delegatów i rada pracownicza. Zastąpi ich prezes PPL wraz z radą nadzorczą.
Wcześniej sejm odrzucił wniosek PO o odrzucenie projektu w całości. Wśród wniosków pojawił się też ten, w którym proponowano, aby do zadań rady nadzorczej należał stały nadzór nad działalnością PPL. Jego również odrzucono.
W głosowaniu udział wzięło 441 posłów. Za ustawą opowiedziało się 230, przeciwko – 185. 26 parlamentarzystów wstrzymało się od głosów.
Ustawa, krytykowana przez opozycję (PO, Kukiz’15, Nowoczesną i PSL) zakłada „profesjonalizację nadzoru nad działalnością PPL poprzez rezygnacje z organów pracowniczych na rzecz rady nadzorczej powoływanej przez ministra właściwego do spraw transportu z osób spełniających standardowe wymagania stawiane członkom rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa". W uzasadnieniu projektu znajduje się również informacja, że zachowana zostanie dotychczasowa forma działalności, czyli przedsiębiorstwo państwowe, dzięki czemu możliwe będzie utrzymanie funkcji nadzoru sprawowanego przez ministra właściwego do spraw transportu.
W ocenie Jerzego Szmita rozwiązania proponowane w poselskiej ustawie umożliwią ministrowi właściwemu do spraw transportu bezpośredni wpływ na pracę prezesa i na wskazywanie jego zastępców. W radzie nadzorczej gwarantowana będzie również wówczas reprezentacja załogi. Wpłynie to m.in. na zapewnienie elastyczności podejmowania decyzji przy twardym i jednoznacznie określonym nadzorze.
Jak czytamy w uzasadnieniu ustawy: „PPL po zmianie ustawy będzie kontynuował swoją dotychczasową działalność, utrzymane zostają wszystkie przepisy regulujące podstawy działalności PPL, tak w zakresie uczestniczenia w obrocie gospodarczym, odpowiedzialności za swoje zobowiązania oraz wyłączenia odpowiedzialności za zobowiązania Skarbu Państwa, przy zachowaniu braku odpowiedzialności Skarbu Państwa za zobowiązania PPL". To, co ulegnie zmianie to obecne organy zarządzania, czyli naczelny dyrektor, delegaci i rada pracownicza. Zastąpi ich prezes PPL wraz z radą nadzorczą.
Ta ostatnia ma być organem kolegialnym, o precyzyjnie określonych kompetencjach. Do jej zadań będzie należało m.in. sprawowanie nadzoru nad gospodarką finansową PPL.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.