Spirit AeroSystems, główny dostawca dla podzespołów dla Airbusa i Boeinga, choć poprawił przychody w pierwszym półroczu, to w dalszym ciągu ponosi straty w związku z błędami produkcyjnymi. Strata za drugi kwartał wyniosła 455 mln dolarów. Przejęcie aktywów i pasywów firmy z Wichity przez m.in. Boeinga ma polepszyć kondycję finansową producenta m.in. kadłubów do B737 MAX.
Sytuacja finansowa Spirit AeroSystems z każdym miesiącem pogarszała się, a wyjście na jaw „niedbałości i nieprawidłowości” produkcyjnych po styczniowym „incydencie” tylko pogorszyło kondycję firmy, której główną działalnością jest produkcja kluczowych podzespołów do samolotów zarówno wąskokadłubowych, jak i szerokokadłubowych.
Firma z Wichity, tonąc w długach, stanęła przed widmem zawieszenia działalności i bankructwa. Na ratunek przyszli Airbus z Boeingiem, którzy zdecydowali się przejąć aktywa Spirit AeroSystems, a amerykański producent samolotów zdecydował się nawet przejąć pasywa (pokaźnej wielkości dług), aby zyskać pełną kontrolę nad używanymi w produkcji nowych samolotów częściami.
Choć przychody firmy w pierwszym półroczu poprawiły się o 14 proc. rok do roku, wynosząc 3,1 mld dolarów, z czego 1,4 mld dolarów przychodów odnotowano z drugim kwartale, to rosnące koszty napraw podzespołów B737 MAX sprawiły, że okres od 1 kwietnia do 30 czerwca został zamknięty ze stratą netto w wysokości 455 mln dolarów. W związku z tym półroczna strata to już ponad 1,03 mld dolarów.
Strata netto spółki jest wyższa niż oczekiwano na skutek niekorzystnych zmian prognoz produkcyjnych. Program B787 wygenerował straty wybiegające w przyszłość w wysokości 173 mln dolarów, podczas gdy trzy programy, takie jak A220, B737 i B777, wykazały straty odpowiednio 25, 28 i 19 mln dolarów.
Pat Shanahan, prezes i dyrektor generalny Spirit AeroSystems, zauważył, że drugi kwartał był dynamicznym i pełnym wydarzeń okresem dla dostawcy z branży lotniczej i kosmicznej. – Zaangażowanie, odporność i praca zespołowa naszych pracowników, przyczyniły się do znaczącej poprawy bezpieczeństwa, zgodności i jakości [dostarczanego produktu, od red.], przy jednoczesnym dalszym spełnianiu naszych zobowiązań wobec klientów – wskazał Shanahan.
W ciągu pierwszych sześciu miesiącach firma z Wichity, która dostarczyła łącznie 643 kadłuby, o 45 mniej niż rok wcześniej, wciąż traciła gotówkę. W ostatnim okresie rozliczeniowym wolne przepływy pieniężne wyniosły -1 mld dolarów, co spowodowało spadek poziomu rezerwy gotówkowej do zaledwie 206 mln dolarów, choć na 31 grudnia 2023 roku na kontach w bankach znajdowały się jeszcze 824 mln dolarów.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.