Wojewoda mazowiecki podpisał w czwartek (29 listopada) umowę z firmą Enigma na 20 bramek biometrycznych na Lotnisku Chopina oraz na 5 w Porcie Lotniczym Warszawa-Modlin. Bramki będą częścią systemu automatycznej odprawy granicznej pasażerów. – Możemy dzisiaj świętować technologiczny awans Lotniska Chopina – mówił, obecny przy podpisaniu umowy, wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild.
Bramki ABC (ang. Automated Border Control) będą wykorzystywane do odprawy granicznej głównie obywateli państw Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, posiadających biometryczne paszporty. Nowy system to element nowoczesnej odprawy granicznej na lotnisku, bez kontaktu z funkcjonariuszem Straży Granicznej.
Szybkie wykluczenie podrobionych paszportów
Bramki mają automatycznie weryfikować dane zawarte w chipie biometrycznym paszportu z wizerunkiem twarzy podróżnego. Bramka automatycznie potwierdzi czy osoba przedstawiająca dokument do odprawy jest jego właścicielem. Dzięki weryfikacji danych bramka będzie mogła wykluczyć możliwość posłużenia się podrobionym lub przerobionym paszportem.
Ponadto bramki będą połączone z bazami danych, które obsługuje Straż Graniczna, co z kolei pozwoli na wykrycie, czy podróżny nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa wewnętrznego i porządku publicznego. Rolą funkcjonariusza przy takiej odprawie będzie nadzorowanie całego procesu.
– Polska będzie 18. krajem, posiadającym taki system na swoich lotniskach. W miejsce kilkuminutowej dotychczas odprawy, będzie to odprawa kilkusekundowa. Straż graniczna nadal będzie nadzorować kontrolę nad przejściem – mówił, podczas konferencji prasowej w Warszawskim Ratuszu, Krzysztof Kozłowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jak dodał, bramki będą współpracowały z dużym europejskim systemem Schengen 2. Wszystko będzie uzależnione od posiadania przez pasażera paszportu biometrycznego.
Nowa inwestycja pojawi się na Lotnisku Chopina i w Porcie Lotniczym Warszawa-Modlin. Na Okęciu pojawi się 20 takich bramek, a w Modlinie – 5. Wartość podpisanej w czwartek (29 listopada) umowy to 6,7 mln zł. Sekretarz stanu dziękował wiceministrowi Mikołajowi Wildowi. – To właśnie dzięki jego aktywności ta umowa zostanie podpisana. Pozostaje sobie tylko życzyć, aby umowa została wykonana i zrealizowana terminowo, z najlepszym rezultatem dla pasażerów – mówił.
"Awans technologiczny"
Pełnomocnik ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego podkreślał wielką wagę inwestycji jako projektu rozwojowego dla mazowieckich lotnisk. – To jest dobry dzień dla sektora lotniczego w Polsce. Lotnisko Chopina obsługuje 40% ruchu lotniczego w kraju, a port w Modlinie jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się lotnisk regionalnych. Okęcie jest w stanie osiągnąć nawet 25-proc. wzrosty – infrastruktura więc musi za tym nadążyć – podkreślał Mikołaj Wild.
– Za takimi wzrostami nie jesteśmy w stanie nadążyć, nie biorąc udziału w wyścigu technologicznym. Cieszę się, że możemy dziś celebrować awans technologiczny Lotniska Chopina. Analizowaliśmy w jaki sposób można usprawnić obsługę pasażerów. Port zbliża się do granic swoich możliwości. Usprawnienie w zakresie, w którym dzisiaj się rozwijamy, był jednym z najważniejszych punktów w naszej agendzie – podsumował wiceminister infrastruktury.
Tego typu inwestycje funkcjonują już na innych europejskich lotniskach, zwłaszcza w Europie Zachodniej – w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii, Hiszpanii czy Francji. W Polsce będzie to zupełnie nowe rozwiązanie, które pozwoli na bardziej zaawansowaną automatyzację odprawy podróżnych.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.