Koncern obronno-lotniczy Thales poinformował w oficjalnym komunikacie o rozpoczęciu negocjacji dotyczących przejęcia firmy Cobham Aerospace Communications (AeroComms). Wartość transakcji oszacowano na 1,1 mld dolarów.
Cobham Aerospace Communications to dostawca innowacyjnych systemów komunikacji bezpieczeństwa w kokpicie, zatrudniający blisko 690 pracowników, w tym ok. 190 inżynierów. Firma działa we Francji, RPA, USA, Kanadzie i Danii. Prognozy przewidują, że w 2023 roku AeroComms wygeneruje około 200 mln dolarów przychodów.
– Dzięki przejęciu Cobham Aerospace Communications i jego wykwalifikowanego zespołu ekspertów ds. komunikacji lotniczej oraz połączeniu z naszymi własnymi ekspertami w dziedzinie awioniki krytycznej, dokonamy przełomu na bardzo atrakcyjnym i szybko rozwijającym się rynku komunikacji i łączności, z korzyścią dla bardziej zrównoważonej przyszłość przemysłu lotniczego. Gwarantując cyberbezpieczne połączenie na żywo między kokpitem a kontrolą ruchu lotniczego, samoloty będą mogły latać po zoptymalizowanych trajektoriach, zmniejszając zużycie paliwa, a co za tym idzie, emisję CO2 w ciągu najbliższych dwóch do trzech lat – podkreślił Yannick Assouad, wiceprezes Thales.
– Fuzja odzwierciedla udaną transformację Cobham Aerospace Communications w ostatnich latach pod kontrolą Advent. Inwestycje w badania i rozwój umocniły naszą pozycję dzięki serii nowych kontraktów zdobytych już w tym roku. Rynki łączności lotniczej przejdą w nadchodzących latach prawdziwą rewolucję, która uwolni potencjał unikalnych produktów awioniki. Połączona oferta z Thales Avionics pozwoli nam jeszcze bardziej przyspieszyć nasz wkład w bezpieczniejsze, bardziej ekologiczne, wygodniejsze i wydajniejsze podróże lotnicze – dodał Nicolas Bonleux, dyrektor generalny Cobham Aerospace Communications.
AeroComms projektuje, produkuje i obsługuje portfolio rozwiązań awioniki ukierunkowanych na komunikację w kokpicie. Asortyment obejmuje pełne systemy satelitarne w paśmie L (anteny i nadajniki-odbiorniki), kompletne cyfrowe rozwiązania do zarządzania dźwiękiem i radiem oraz pasywne systemy antenowe umożliwiające łączność, komunikację i nawigację.
Thales dzięki przejęciu AeroComms będzie w stanie w pełni zaspokoić potrzeby rynku lotniczego do końca dekady w zakresie stałej i bezpiecznej łączności. Ulepszona oferta zapewni zróżnicowaną pozycję w zakresie dostarczania klientom bezpieczniejszych, zrównoważonych i niedrogich rozwiązań. Thales sfinansuje przejęcie z dostępnych środków pieniężnych. Zamknięcie transakcji spodziewane jest w pierwszej połowie 2024 roku, po zakończeniu kontroli fuzji i uzyskaniu zgód regulacyjnych.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.