Egipt znów jest popularny, a turyści z całego świata tłumnie powrócili do Kraju Faraonów. W ciągu 365 dni zeszłego roku egipskie lotniska obsłużyły ponad 47 mln pasażerów, z czego 55 proc. podróżnych obsłużył kairski port lotniczy. Wzrosty odnotowano również na lotniskach w Hurghadzie i Szarm el-Szejku – kurortów nad Morzem Czerwonym, do których latają Polacy.
Pandemia koronawirusa drastycznie wpłynęła na szeroko rozumianą branże turystyczną w Egipcie. Zakazy w podróżach międzynarodowych spowodowały zamknięcie setek hoteli i pozostawienie tysięcy Egipcjan bez pracy i stałego dochodu. O pandemii zapomniało już 99 proc. świata; tylko Korea Północna nie otworzyła jeszcze swoich granic.
30-proc. wzrost ruchu
O negatywnym wpływie pandemii na codzienne życie zapomniały egipskie porty lotnicze. W zakończonym dwa tygodnie temu roku 2023 wszystkie krajowe lotniska obsłużyły ponad 47 mln pasażerów, o 28 proc. więcej niż w roku wcześniejszym, kiedy z portów lotniczych, oferujących regularne loty pasażerskie, w Arabskiej Republice Egiptu skorzystało 37 mln podróżnych. W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia zrealizowano 365 tys. operacji lotniczych, o 23 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku 2022.
Międzynarodowy Port Lotniczy w Kairze – co nie może dziwić – obsłużył ponad połowę ruchu. Z oferty największego lotniska w Egipcie i drugiego pod względem wielkości na kontynencie afrykańskim skorzystało 26 mln pasażerów, a więc o sześć mln więcej niż w ciągu 365 dni roku poprzedniego. Kairskie lotnisko jest głównym węzłem dla narodowych linii lotniczych Egypt Air oraz prywatnych przewoźników, takich jak Air Cairo, Air Arabia Egypt i Nile Air. Do Kairu regularne loty oferują z Warszawy Polskie Linie Lotnicze LOT.
Wzrosty w Hurghadzie i Szarm el-Szejk
W zeszłym roku regularne, pasażerskie operacje lotnicze realizowane były, oprócz Kairu, w portach lotniczych w Abu Simbel, Aleksandrii, Assiut, Aswan, Gizie, Hurghadzie, Luksorze, Marsa Alam, Sohag, Szarm el-Szejku oraz Tabie. Największym „regionalnym” portem w Egipcie okazało się lotnisko w Hurghadzie, które, realizując ponad 60. tys. operacji, obsłużyło 8,7 mln pasażerów. Do ostatecznego wyniku przysłużyli się również podróżni z Polski, albowiem do Hurghady wyczarterowane na zlecenia biur podróży samoloty przylatywały z Katowic, Gdańska, Poznania, Wrocławia oraz warszawskiego Lotniska Chopina.
Z lotniska w Szarm el-Szejku skorzystało 5,9 mln pasażerów. Port lotniczy na półwyspie Synaj obsłużył ponad 43 tys. operacji. Odnotowane wyniki zagwarantowały lotnisku miano trzeciego największego portu w kraju. Do nadmorskiego kurortu można było przylecieć również samolotami rejsowymi tanich linii lotniczych easyJet czy Wizz Air (z Budapesztu i Wiednia), a także rejsami tradycyjnych przewoźników, takich jak Turkish Airlines czy Saudia.
Aleksandryjski port lotniczy Burj Al Arab okazał się czwartym największym egipskim lotniskiem. W roku 2023 z oferty portu, który położony jest nad Morzem Śródziemnym, skorzystało niecałe dwa mln pasażerów. Aleksandria jest portem lotniczym, w którym swoje mniejsze bazy posiadają Egypt Air oraz linie będące spółką-córką emirackich linii Air Arabii. Do i z Aleksandrii latają również samoloty takich przewoźników jak, Air Cairo, flydubai, Jazeera Airways oraz Qatar Airways.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.