Węgierskie linie lotnicze Wizz Air poinformowały o bardzo dobrych wynikach osiągniętych w marcu tego roku. Tani przewoźnik przewiózł 2 476 105 pasażerów. Jest to wzrost o 415,6 proc. w porównaniu do marca 2021 roku. Współczynnik wypełnienia foteli linii lotniczych wyniósł 86,2 proc., czyli o jeden punkt procentowy mniej niż współczynnik zajętości miejsc Ryanaira w marcu 2022 roku.
Węgierski przewoźnik zaoferował 2 871 848 miejsc na wszystkich rejsach w ramach swojej sieci w marcu, w porównaniu z 768 113, które linie oferowały w marcu 2021 roku. Stanowi to wzrost przepustowości o 273,9 proc. W połączeniu ze wzrostem liczby pasażerów o 415,6 proc. oznacza to, że linie lotnicze Wizz Air odnotowały znacznie lepsze wyniki w marcu 2022 niż w danym miesiącu w roku ubiegłym.
Zmniejszająca się różnica między pojemnością miejsc oferowaną przez Wizz Air a liczbą przewiezionych pasażerów przez przewoźnika spowodowała niesamowitą poprawę współczynnika obłożenia, który wzrósł aż o 23,7 punktu procentowego. Współczynnik zajętości miejsc rok temu wyniósł zaledwie 62,5 proc.
Patrząc na ostatnie dwanaście miesięcy, trend wydajności jest równie pozytywny. W roku obrachunkowym, który trwa do 31 marca 2022 roku, Wizz Air przewiózł 27 079 918 przy planowej liczbie miejsc 34 625 404. Dało to współczynnik obciążenia wynoszący 78,2 proc., co jest imponującą liczbą, biorąc pod uwagę, że okres ten obejmuje wprowadzony w europejskich krajach pod koniec zimy 2020 roku lockdown, a także zimowy spadek popytu na podróże lotnicze na przełomie 2021/2022 spowodowany pojawieniem się nowego wariantu COVID-19 – omikronu.
Wizz Air chce być eko
W marcu linie lotnicze nadal naciskały na bycie neutralnymi środowiskowo w ramach wizerunku marki przyjaznej naturze. Linie nazywają się najbardziej zrównoważonymi europejskimi liniami lotniczymi. Za zrównoważony rozwój środowiskowy odpowiedzialna jest młoda flota i stosunkowo wysoki współczynnik wypełniania miejsc przez pasażerów.
W marcu 2022 roku Wizz Air szacuje, że wyemitował 233 733 ton dwutlenku węgla. To znaczny wzrost w porównaniu do marca 2021 roku, kiedy emisje CO2 linii lotniczej wynosiły zaledwie 56 366 ton. Wzrost wynosi aż 314,7 proc. Jednak ten procentowy wzrost jest niższy niż procentowy wzrost ruchu pasażerskiego. Tak więc miara gramów CO2 wyemitowanych na pasażera na kilometr faktycznie spadła między marcem 2021 a marcem 2022. W marcu bieżącego roku było to 56,0 gramów dwutlenku węgla przeliczanego na pasażera/km. W marcu ubiegłego roku było to 72,9.
Wzrost w trudnych czasach
Wizz Air ogłosił, że będzie wspierać ukraińskich uchodźców, oferując im 100 tys. bezpłatnych miejsc na wszystkich lotach w Europie kontynentalnej, które wylatują z krajów graniczących z Ukrainą: Polski, Słowacji, Węgier i Rumunii. Linie lotnicze dodały również kolejny samolot do swojej bazy w Budapeszcie. W stolicy Węgier stacjonuje aż dwanaście airbusów z rodziny A320. Siódmy samolot otrzymała z kolei rumuńska baza w Kluż-Napoce, skąd uruchomiono nowe trasy do Turynu, Neapolu i na Korfu.
NEW ROUTES FROM ROMANIA Don't you think it's time for you to have a vacation? Well, we do! That's why we're launching flights from Cluj-Napoca directly to Corfu, Naples and Turin. Book now on https://t.co/AeMNWOJWFF! pic.twitter.com/WlcA8DvvBm
Wizz Air w ostatnim czasie był bardzo narażony na wzrosty cen ropy, ponieważ do niedawna linie nie korzystały z hedgingu. Cena akcji Wizz Air spadła w tym roku o prawie 40 proc., ponieważ linie dokonały ekspansji w 2020 i 2021 roku, co okazało się zbyt odważne jak na warunki rynkowe panujące wówczas w Europie. Branża lotnicza dalej zmaga się z trudnym okresem w swojej historii i pozostaje mocno dotknięta przez pandemię, która wciąż się nie skończyła.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.