Holding Air France-KLM wygenerował wyższy niż oczekiwano zysk w trzecim kwartale 2021 roku – informuje Agencja Reutera. Złagodzenie ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 pozwoliło narodowym przewoźnikom Francji oraz Holandii podwoić liczbę obsłużonych pasażerów.
Zysk operacyjny holdingu Air France-KLM przed potrąceniem podatków, odsetek od zaciągniętych kredytów lub obligacji oraz kosztów amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych (EBITDA) osiągnął od lipca do września poziom 796 mln euro. Dla porównania przed rokiem w tym samym okresie zanotowano stratę 442 mln euro.
16,9 mln podróżnych rezerwujących loty narodowych przewoźników Francji oraz Holandii w ciągu analizowanych trzech miesięcy oznacza prawie podwojenie statystyk w stosunku do 2020 roku. – Liczyliśmy na zysk, ale niemal 800 mln euro przekroczyło nasze oczekiwania – przekazał dziennikarzom Steven Zaat, odpowiedzialny za finanse holdingu.
Air France-KLM spodziewa się solidnych wyników także w zamykającym rok ostatnim kwartale, a kluczem do ich osiągnięcia powinno być
otwarcie na początku listopada dla w pełni zaszczepionych podróżnych z Unii Europejskiej granic Stanów Zjednoczonych. Przewoźnicy z Francji i Holandii już obserwują szybki wzrost liczby rezerwacji, zwłaszcza dotyczących rejsów do Ameryki Północnej w okresie świąt Bożego Narodzenia. Drogę do ożywienia utorowały również podobne decyzje władz Singapuru oraz Kanady.
Optymizm holdingu zakłócają wciąż utrzymujące się ograniczenia w Chinach, Japonii oraz w większości regionów w Australii. Wyjątkiem będzie
Nowa Południowa Walia z głównym portem lotniczym w Sydney, skąd jeszcze jesienią będzie można przemieścić się
do wybranych miejsc docelowych w Stanach Zjednoczonych oraz
do Londynu.
Zarządzający Air France-KLM pochwalili się jeszcze zmniejszeniem długu do poziomu 8,1 mld euro. Oznacza to, że od końca ubiegłego roku do końca września bieżącego roku jego wysokość spadła o 2,9 mld euro. Przypomnijmy jednak, że narodowi przewoźnicy z Francji oraz Holandii uzyskali w sumie 10,4 mld euro dokapitalizowania lub pożyczek w ramach rządowych pakietów wsparcia na pokrycie strat wynikających z kryzysu wywołanego wirusem COVID-19 i zatwierdzonych przez Komisję Europejską. Spłatę 3,5 mld euro zobowiązań zaplanowano w latach 2023-2025. Holding rozważa ponadto kolejną emisję akcji.