Zgodnie z wymaganiami leasingodawcy samolot ukraińskiej linii SkyUp lecący z Funchal do Kijowa-Boryspolu (rejs PQ0902) został zmuszony do lądowania w Kiszyniowie. Tani przewoźnik otrzymał od europejskiego leasingodawcy polecenie zwrotu samolotu na terytorium UE „jak najszybciej to możliwe”. Zawieszona została sprzedaż biletów na najbliższe rejsy. Rząd Ukrainy przeznacza 592 mln dolarów na kontynowanie lotów.
12 lutego 2022 roku leasingodawca z Irlandii, wynajmujący samoloty dla SkyUp, poinformował linie lotnicze o natychmiastowym zakazie wlotu samolotu, o numerze rejestracyjnym UR-SQO, w ukraińską przestrzeń powietrzną. Pomimo wszelkich wysiłków linii lotniczej i chęci skontaktowania się z wynajmującym przez agencje rządowe Ukrainy, właściciel samolotu kategorycznie odmówił wydania zgody w momencie, gdy samolot leciał już do Kijowa.
Przewoźnik zdołał uzgodnić lądowanie na najbliższym, możliwym lotnisku, nie w Ukrainie. Lądowanie odbyło się w porcie lotniczym w Kiszyniowie w Mołdawii. Dla 175 pasażerów feralnego lotu zorganizowano transfer autobusami do Kijowa.
Linie lotnicze SkyUp wyrażają w komunikacie wdzięczność za wsparcie Ambasady Ukrainy w Republice Mołdawii oraz Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Ukrainy Marka Szewczenki, który natychmiast odpowiedział na prośbę przewoźnika i pomógł koordynować działania na miejscu w Kiszyniowie.
Portal Flightradar24 donosi, że boeing 737-800 odleciał z lotniska im. Cristiano Ronaldo w Funchal o 21:04. Planowanym czas przylotu na międzynarodowe lotnisko Kijów-Boryspol przewidziany był o godzinie 03:50. Jednak samolot został przekierowany na międzynarodowe lotnisko w Kiszyniowie, lądując o 04:25 czasu wschodnio europejskiego. Całkowity czas lotu wyniósł pięć godzin i 21 minut.
Ubezpieczyciele i leasingodawcy mówią „NIE” na loty
12 lutego 2022 roku największe światowe firmy ubezpieczeniowe poinformowały ukraińskich przewoźników lotniczych, że za 48 godzin przestaną ubezpieczać samoloty na loty w ukraińskiej przestrzeni powietrznej. Ta decyzja wiąże się ze zwiększonym ryzykiem inwazji militarnej.
Obecnie podobne wymagania przewoźnik otrzymuje od innych leasingodawców, którzy domagają się zwrotu wykorzystywanych przez linie maszyn. Sytuacja jest omawiana na szczeblu państwowym. Rząd Ukrainy chce, aby linie lotnicze mogły dalej kontynuować loty na Ukrainę. – Obecna sytuacja wymaga rozwiązania na szczeblu państwowym. Teraz współpracujemy z władzami państwowymi, aby znaleźć rozwiązania – powiedział, Dmytro Serochow, dyrektor generalny SkyUp Airlines.
– Robimy wszystko, co możliwe, aby nadal regularnie obsługiwać loty, ale nie możemy ignorować żądań leasingodawców. Przejściowo wstrzymaliśmy sprzedaż biletów na loty od 14 do 16 lutego 2022 roku i czekamy na rozwiązanie tej sytuacji – dodał Serochow. Linie lotnicze SkyUp o dalszych działaniach mają informować na swojej oficjalnej stronie internetowej oraz kontach prowadzonych w mediach społecznościowych.
Rząd Ukrainy daje 592 mln dolarów
W niedzielę wieczorem rząd z Kijowa podjął decyzję o przeznaczeniu 592 mln dolarów amerykańskich, aby utrzymać loty przez ukraińską przestrzeń powietrzną. Ma być to bezpiecznik gwarantujący bezpieczeństwo lotów na Ukrainie dla firm ubezpieczeniowych i leasingowych. Oświadczył premier Ukrainy Denys Szmyhal.
Według szefa ukraińskiego rządu podjęta decyzja spowoduje ustabilizowanie sytuacji lotów do i z Ukrainy jak i przelotu przez przestrzeń powietrzną kraju. Pozwoli także powrócić do kraju ukraińskim obywatelom, którzy przebywają poza granicami własnego kraju. Wcześniej w niedzielę ministerstwo infrastruktury zapewniło, że przestrzeń powietrzna Ukrainy pozostaje otwarta, a władze będą pracować nad dodatkowymi gwarancjami dla przewoźników. Większość linii lotniczych kontynuuje działania bez żadnych ograniczeń - zapewnił resort w niedzielnym komunikacie. Zaznaczył przy tym, że niektórzy przewoźnicy doświadczają trudności w związku z "wahaniami" na rynku ubezpieczeń.
SkyUp to ukraiński przewoźnik czarterowy i niskokosztowy. Jego główna baza znajduje się w porcie lotniczym Kijów-Boryspol. Linie mają też bazy we Lwowie i Charkowie. SkyUp latają do kilkudziesięciu miast w Europie. Flota przewoźnika składa się z samolotów Boeinga, ośmiu B737-800NG, dwóch B737-700NG i czterech B737-900ER.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.