W ubiegłą środę 19 lipca Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Piotr Samson, przyjął chińską delegację pracowników departamentu ochrony chińskiej władzy lotniczej (CAAC) oraz specjalistów z zakresu ochrony lotnictwa cywilnego linii lotniczych Hainan Airlines oraz Air China.
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu współpracy lotniczej Unii Europejskiej z Chinami, prowadzonego wspólnie przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) oraz chińskiej władzy lotniczej (CAAC). W agendzie spotkania znalazły się między innymi zagadnienia z zakresu organizacji ochrony lotnictwa cywilnego w Polsce i Chinach. Poruszono również temat planowanej współpracy bilateralnej, także na forum Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO).
Jak podaje Urząd Lotnictwa Cywilnego w komunikacie, w drugim dniu wizyty delegacja chińska, wraz z pracownikami departamentu ochrony ULC, odwiedziła Lotnisko Chopina, gdzie spotkała się z przedstawicielami Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” oraz Polskich Linii Lotniczych LOT, a także zapoznała się z zasadami ochrony lotnictwa cywilnego wdrożonymi w porcie lotniczym.
Chińczycy mogą stać się wkrótce jednym z partnerów strategicznych Polski. Już przed kilkoma miesiącami rozpoczęły się rozmowy obu państw na temat udziału firm chińskich przy budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. W delegację, poza premier Beatą Szydło, wybrał się wtedy nowo wybrany minister,
odpowiedzialny za budowę CPK, Mikołaj Wild. – Ze strony chińskiej spotkaliśmy się z dużą otwartością. Z naszej strony też uznajemy, że ta wizyta była owocna i stanowi dobry punkt wyjścia do dalszych spotkań – mówił o wyjeździe, w rozmowie z portalem „Rynek-Lotniczy.pl”, pełnomocnik ds. budowy CPK.
Niewykluczone, że powstanie CPK pomoże sfinansować
Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych, który wyraża zainteresowanie w tej kwestii. – Bank wyraził gotowość do pochylenia się nad inwestycją – przekonuje Mikołaj Wild.