Turkish Aerospace (TAI) i Embraer mają zbadać potencjał współpracy przemysłowej, w tym „możliwości produkcji E2” w Turcji. Umowa w tej materii została podpisana w ramach protokołu ustaleń (MoU) na konferencji LAAD Defence & Security w Rio de Janeiro, ponieważ Embraer stara się rozszerzyć swój globalny łańcuch dostaw, aby sprostać rosnącemu popytowi.
Szczegóły relacji przewidzianych w porozumieniu nie są w pełni znane, ale Embraer twierdzi, że nowe MoU rozpoczyna „fazę współpracy w celu omówienia potencjalnego kompleksowego partnerstwa przemysłowego obejmującego badania i rozwój”.
Embraer chce w najbliższym czasie ocenić wszystkie możliwości, w tym potencjał końcowego montażu samolotów E-Jet E2 w Turcji. Tutaj warto dodać, że pod koniec 2024 r. Embraer posiadał wiążące zamówienia na 343 E-Jety, z czego 179 to E2. Brazylijski producent liczy także na duże zamówienie ze strony
Polskich Linii Lotniczych LOT, którego przewidywana wielkość to około 84 maszyny E2.
- Embraer jest podekscytowany tymi znaczącymi możliwościami we współpracy z Turkish Aerospace. Ich doświadczenie w produkcji i montażu lotniczym doskonale wpisuje się w nasze cele strategiczne - powiedział Francisco Gomes Neto, dyrektor generalny Embraer.
TAI może pochwalić się szeregiem możliwości, w tym produkcją i montażem struktur metalowych i kompozytowych oraz końcowym montażem kadłubów.
- To memorandum stanowi kamień milowy dla tureckiego przemysłu obronnego i lotniczego. Dzięki naszej współpracy z Embraer, zamierzamy dalej zwiększać nasze możliwości technologiczne i kształtować przyszłość lotnictwa - stwierdził Mehmet Demiroğlu, prezes i dyrektor generalny TAI.
Embraer w ostatnich latach starał się budować relacje z dostawcami spoza swojej tradycyjnej bazy, na przykład w 2023 r. podpisując umowę z SAMI z Arabii Saudyjskiej o współpracy przy programie wojskowym
C-390, która obejmowała rozważenie lokalnej linii montażowej tych transportowych samolotów.
Podczas gdy wiele z tych umów wydaje się taktycznymi zagraniami, na bardziej strategicznym poziomie rozszerzony łańcuch dostaw, który obejmuje podmioty wspierane przez państwo, może wspierać - przemysłowo i finansowo - wszelkie przyszłe ambicje Embraera dotyczące uruchomienia nowego programu komercyjnego.
Embraer zainteresowany także Polską, ale...Embraer rozważa nowe projekty w Polsce obejmujące m.in. zakład remontowy podwozia dla samolotów E2 oraz konwersję samolotów E190 na frachtowce. "Całość inwestycji w sektorze pasażerskim może osiągnąć ponad 2 miliardy dolarów wartości w przeciągu 10 lat, i przyczynić się do stworzenia ponad 4 400 miejsc pracy" – podkreśla spółka. O ile
LOT zdecyduje się na wybór E2 do swojej floty.– Polski przemysł już teraz jest kluczowym dostawcą dla programu rozwoju samolotów E2. Przykładowo, fotele są produkowane są przez Recaro w Świebodzinie, pomocnicze jednostki zasilające (APU) w Rzeszowie, a kluczowe komponenty silników w Kaliszu przez Pratt&Whitney. Dzięki tej współpracy w 2024 roku w Polsce było utrzymywanych 1 350 miejsc pracy, a wartość zakupionych towarów i usług przekroczyła 30 milionów dolarów – mówił w Polsce prezes brazylijskiego producenta.
Embraer kusi Polskę także w kwestiach militarnych. Wybrzmiało to podczas ostatniej konferencji prasowej w Warszawie oraz naszego wywiadu, w którym
Frederico Lemos, CCO Embraer Defense & Security stwierdził, że Polska potrzebuje wszechstronnego i ekonomicznego samolotu do szybkiego rozmieszczania wojsk. Mowa tu oczywiście o maszynie KC-390. Brazylijski producent nie wyklucza także możliwości uruchomienia linii montażu końcowego (FAL), jednak w tej materii głównym czynnikiem będzie ekonomia oraz liczba zamówionych samolotów przez Polskę i inne kraje europejskie.