Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o złożeniu przez spółkę Centralny Port Komunikacyjny wniosku w sprawie przejęcia kontroli nad Polskimi Portami Lotniczymi (PPL). Sprawa jest w toku.
Wniosek CPK został złożony 4 kwietnia bieżącego roku. "Zgłoszona koncentracja będzie polegać na przejęciu przez Centralny Port Komunikacyjny sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (CPK), wyłącznej kontroli nad Polskimi Portami Lotniczymi S.A. z siedzibą w Warszawie (PPL)" - wyjaśnia w komunikacie UOKiK.
CPK jest spółką Skarbu Państwa powołaną do przygotowania i realizacji programu wieloletniego Centralnego Portu Komunikacyjnego, obejmującego budowę nowego lotniska centralnego dla Polski – Portu Solidarność – oraz koordynacji i kontroli realizacji inwestycji towarzyszących, w tym budowy nowej sieci linii kolejowych, dróg ekspresowych, autostrad i pozostałej infrastruktury przesyłowej.
PPL stoi natomiast na czele grupy spółek działających na rynku lotniczym, w tym w zakresie zarządzania infrastrukturą lotniczą i pozalotniczą oraz w zakresie działalności wspomagających.
– Zgłoszenie zamiaru przejęcia kontroli nad Polskimi Portami Lotniczymi przez spółkę CPK to kolejny etap procesu zapowiedzianego w październiku 2022 roku i wynikającego z wejścia w życie Ustawy o usprawnieniu procesu inwestycyjnego CPK. Celem przekształcenia PPL w spółkę prawa handlowego, które już się dokonało, i włączenie jej do grupy kapitałowej CPK jest konsolidacja polskiego rynku lotniczego, a także wykorzystanie potencjału i doświadczenia PPL dla budowy nowego lotniska CPK. Ostatnim etapem realizacji założeń ustawy o usprawnieniu procesu inwestycyjnego CPK będzie wniesienie przez pełnomocnika rządu ds. CPK akcji PPL do spółki CPK, co powinno się wydarzyć w tym roku – wyjaśnił Konrad Majszyk, rzecznik CPK.
Według przedstawiciela Portu Solidarność wspólna grupa kapitałowa pozwoli na większy rozwój sektora lotniskowego w Polsce. Podmioty zyskają liczne narzędzia do reagowania w sytuacjach kryzysowych. Integracja to również ważny sygnał dla inwestorów i zachęta do wspólnej realizacji największego portu przesiadkowego w tej części Europy. – Tak duży projekt nie byłby możliwy bez włączenia do niego najlepszych polskich doświadczeń i know-how, a takie posiadają eksperci PPL – podsumował Majszyk.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.