– Na wakacje otrzymaliśmy świetną wiadomość od PLL LOT – wyznała Natalia Vince, rzecznik prasowy Kraków Airport. Stolica Małopolski od lipca obsłuży jedenaście zagranicznych tras narodowego przewoźnika.
– W lipcu i sierpniu w ramach akcji
LOTnaWakacje pasażerowie będą mogli skorzystać aż z dziesięciu nowości. Polecimy miedzy innymi do Rzymu-Fiumicino, lotniska Kalamata, do Barcelony, Zadaru, Chanii, Dubrownika, Salonik i na wyspy Santorini, Korfu, Zakintos. W tej ofercie tylko Dubrownik był już w siatce połączeń Kraków Airport – przypomniała Vince.
– Hiszpania, Grecja czy Włochy zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem na wakacje. Na nowo budujemy siatkę naszych połączeń, odtwarzamy dobrze zapamiętany obraz krakowskiego lotniska, ale już z nowymi wymogami sanitarnymi. Działamy, aby jak zwykle pasażerowie mogli czuć się bezpiecznie i komfortowo. Zachowany jest dystans sanitarny między pasażerami, każdy podróżujący musi nosić maseczkę, ogólnie dostępne na naszym terminalu są także środki dezynfekujące. Wprowadziliśmy także kamery termowizyjne, które mierzą temperaturę wszystkim użytkownikom terminala pasażerskiego – podkreśliła Vince.
Długo oczekiwany rejs do Paryża
Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice jest współużytkowany przez wojsko. – W każdej sytuacji kryzysowej operuje tutaj lotnicze pogotowie ratunkowe co sprawia, że nieustannie wraz z służbami medycznymi i lotniczymi LPR, polskimi żołnierzami z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego, krakowskim oddziałałem Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej służymy obronności Rzeczpospolitej i potrzebom w zakresie ratowania zdrowia Polaków. Lotnisko działało zatem przez cały czas mimo zawieszonych lotów pasażerskich – wyjaśniła rzecznik Kraków Airport.
– 1 czerwca, LOT-em na trasie Kraków-Gdańsk wróciliśmy także w sferze komercyjnej, 17 czerwca ponownie zostały uruchomione międzynarodowe rejsy. LOT, Lufthansa, Wizzair, Ryanair to pierwsi przewoźnicy, którzy powrócili na krakowskie lotnisko. W najbliższych planach już 3 lipca czeka nas uruchomienie połączenia AIR France na trasie Paryż-Kraków-Paryż. To długo oczekiwany przez pasażerów rejs będący częścią interesującej oferty Air France/KLM łączący Kraków Airport z lotniskiem im. Charles'a de Gaulle'a – podkreśliła przedstawicielka portu w stolicy Małopolski.
Pasażerowie świetnie przygotowani do wymogów sanitarnych
Z początkiem lipca Norwegian poleci z Krakowa do Oslo i Kopenhagi, natomiast easy Jet planuje wznowić loty na trasie do Londynu, jeśli otworzony zostanie ruch do Wielkiej Brytanii. W Kraków Airport w szczególności zalecane będzie także korzystanie z punktów samodzielnego nadania bagażu. Usługa self-service bag drop (SBD) jest najnowocześniejszą formą nadawania bagażu. Automatyzacja procesu zmniejsza ilość kontaktu pasażera z personelem, co w dobie zagrożenia zakażeniem wirusem COVID-19 jest bardzo oczekiwanym rozwiązaniem przez każdą ze stron.
– Czekamy na rozpoczęcie procesu wdrożenia biometrycznych bramek ABC, wykorzystywanych do automatycznej odprawy osób, posiadających biometryczny paszport. To kolejne usprawnienie obsługi podróżnych i ułatwienie pracy służbom na lotnisku – kontynuowała rzecznik portu ze stolicy Małopolski.
– Z pierwszych obserwacji po wznowieniu ruchu pasażerskiego można powiedzieć, że pasażerowie, którzy zdecydowali się wybrać samolot jako środek transportu ze zrozumieniem podchodzą do nowych wymogów sanitarnych na lotnisku. Często podróżują z dziećmi i są świetnie przygotowani do podróży – dodała Vince.