Elektryczny samolot pionowego startu i lądowania Volocopter 2X wykonał trzyminutowy lot na lotnisku Le Bourget. Pokaz możliwości "latającej taksówki" odbył się w ramach Paris Air Forum. Być może za trzy lata skorzystają z niej uczestnicy letnich igrzysk olimpijskich, które zaplanowano w stolicy Francji w 2024 roku.
Volocopter 2X przeleciał trasę o długości 500 metrów z prędkością 30 km/h i na wysokości 30 metrów wzdłuż lotniska Le Bourget. To był początek wieloetapowej kampanii testowej i rozwoju rynku przy współpracy producenta z francuskim Urzędem Lotnictwa Cywilnego (DGAC) w celu wdrożenia "latających taksówek" w regionie Île-de-France. – Chcemy je udostępnić gościom na czas igrzysk olimpijskich w 2024 roku – zapowiada odważnie Florian Reuter, prezes Volocoptera, który pracuje nad umową z Groupe ADP i RATP Groupe dotyczącą współpracy podczas największej imprezy sportowej świata.
– Nigdy wcześniej tak blisko nie poznaliśmy lotnictwa elektrycznego. Volocopter jest doskonałym przykładem tego, jak może wyglądać bezemisyjna przyszłość branży. Groupe ADP dzięki swoim zasobom infrastrukturalnym oraz wiedzy pragnie partycypować w tym projekcie. Niedługo rozpoczniemy testy wspólne na lotnisku Pontoise. Cieszymy się, że możemy współpracować z RATP Groupe i DGAC w celu stworzenia silnego ekosystemu przemysłowego Urban Air Mobility (UAM) we Francji, którego możliwości chcemy zademonstrować podczas igrzysk olimpijskich w 2024 roku – podkreślił Edward Arkwright, prezes Groupe ADP, zrzeszającej paryskie porty.
– Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Volocopter potwierdził swój rozwój i swoją obecność we Francji. Dla naszej grupy nowe rozwiązanie będzie uzupełnieniem tradycyjnych środków transportu – dodała Marie-Claude Dupois, dyrektor ds. strategii, innowacji i rozwoju RATP Group, operatora transportu publicznego w Paryżu, w tym metra, kolei aglomeracyjnej, a także linii tramwajowych i autobusowych.
Volocopter jest aktualnie na bardzo zaawansowanym etapie procesu certyfikacji dla komercyjnych przewozów, który nadzoruje Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA). Projekt jest jednym z wiodących na świecie zrównoważonych rozwiązań UAM wdrażanych w miastach na całym świecie. Samolot VoloCity będzie wykorzystywany do pasażerskich połączeń miejskich, a VoloConnect do dłuższych tras obejmujących przedmieścia. Z kolei ideą VoloDrone ma być transport ładunków.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.