Największe linie lotnicze Azji, China Southern Airlines, zainaugurowały 18 czerwca loty z Wiednia do Kantonu z międzylądowaniem w Urumczi. Połączenie, traktowane jako element “Nowego jedwabnego szlaku”, będzie obsługiwane trzy razy w tygodniu.
Jest to pierwszy lot linii lotniczych na trasie Kanton-Urumczi-Wiedeń, łączący prowincje Guangdong oraz Sinciang z Austrią, a także pierwszy regularny lot pasażerski Chin będący owocem inicjatywy “Jednego pasa i jednej drogi”. Lot będzie najszybszą drogą łączącą Sinciang, autonomiczny region położony na Zachodzie Chin, z Austrią. Loty Kanton-Urumczi-Wiedeń startują z Kantonu, portu początkowego “Morskiego jedwabnego szlaku”, następnie lądują w Urumczi, ważnym węźle jednego pasa, czyli lądowej części “jedwabnego szlaku”, po czym udają się w dalszą drogę do Wiednia, rdzenia kulturowego Europy – informuje portal CARNOC.
Nowe połączenie nie tylko łączy trzy huby lotnicze, ale również tworzy most powietrzny pomiędzy położonymi w Regionie Doliny Rzeki Perłowej obszarami Guangdong, Hongkong, Makau, regionem tras lądowych “Jednego pasa i jednej drogi” i Europą Środkowo-Wschodnią, czytamy w chińskim opracowaniu.
Nowe połączenie realizowane będzie trzy razy w tygodniu. Do obsługi pierwszego lotu skierowany został boeing 787, wynika z danych VariFlight.
Wiedeń na “Nowym jedwabnym szlaku”– Jesteśmy niezwykle zadowoleni mogąc powitać linie lotnicze China Southern Airlines wraz z nowym, bezpośrednim połączeniem. Nowa trasa jest ważnym kamieniem milowym i oznacza wzmocnienie turystyki, jak również powiązań ekonomicznych pomiędzy Austrią i Chinami. Loty do Chin należą do najpopularniejszych połączeń dalekodystansowych realizowanych z portu lotniczego w Wiedniu. Od dziś, zyskujemy wygodny dostęp do dwóch kierunków, Kantonu i Urumczi, położonych w ważnych regionach Chin – powiedział Julian Jäger, prezes oraz dyrektor operacji Portu Lotniczego w Wiedniu podczas ceremonii powitania nowego połączenia, która zgromadziła 150 gości ze świata turystyki, biznesu oraz branży lotniczej. Wagę imprezy podkreślał także wybór Austriackiej Biblioteki Narodowej jako miejsca goszczącego galę otwarcia trasy.
– Udany start lotów na trasie Kanton-Urumczi-Wiedeń stanowi odważny i ekscytujący krok w kierunku przekształcenia linii lotniczych China Southern Airlines w międzynarodowego przewoźnika skoncentrowanego na siatce połączeń. Ta nowa trasa będzie w znacznym stopniu służyła wypromowaniu współpracy pomiędzy Chinami i Austrią na polach biznesu, wymiany handlowej, turystyki, kultury oraz w innych obszarach. Poprawi także łączność na trasie, a także wesprze wymianę i współpracę pomiędzy Chinami i sąsiadami Austrii, w tym Niemcami, Szwajcarią, Francją i Włochami. Wszystkie nasze wysiłki wspierają cel napędzenia rozwoju i dobrobytu Chin i Europy, dwóch największych gospodarek świata i stanowią istotny wkład w inicjatywę “Jednego pasa i jednej drogi” – powiedział Han Wensheng, dyrektor operacji China Southern Airlines.
Nowe dwa kierunki są kolejnymi w Chinach, do których dolecimy bezpośrednio z portu lotniczego w Wiedniu. Na pokładach samolotów w barwach Austrian Airlines oraz Air China realizowane są loty do Pekinu, natomiast w październiku ubiegłego roku wystartowało połączenie do Shenzhen realizowane przez Hainan Airlines. Wiedeń jest także jedynym kierunkiem w Europie Środkowo-Wschodniej, do którego loty realizują dwaj najwięksi przewoźnicy Tajwanu - China Airlines (bezpośrednie połączenie do Tajpej) oraz EVA Air (loty do Tajpej z międzylądowaniem w Bangkoku).
W przypadku najnowszego połączenia, nowością jest podkreślanie bliskiego związku nowo zainaugurowanej trasy z inicjatywą “Jednego pasa i jednej drogi”. Znaczenie inicjatywy politycznej Chin dla przewoźników z Państwa Środka jest tak ogromne, że w materiałach prasowych linie lotnicze China Southern prezentują osobne wyliczenia tras do regionów zaangażowanych w BRI. Do tej pory, przewoźnik otworzył 172 trasy do 68 miast w 38 krajach zaangażowanych w inicjatywę, na których przewiózł ponad 15 mln pasażerów.
Linie lotnicze China Southern Airlines są największym przewoźnikiem lotniczym w Azji pod względem floty oraz jednym z największych na świecie. Przewoźnik wykonuje ponad 3 tys. lotów dziennie do 224 kierunków w 40 krajach świata, wykorzystując flotę 820 samolotów. W 2018 r. na pokładach samolotów China Southern gościło ponad 139 mln pasażerów. Wiedeń jest dziewiątym miastem w europejskiej siatce przewoźnika. Poza lotami do stolicy Austrii, linie China Southern obsługują połączenia do Rzymu, Paryża, Londynu, Amsterdamu, Frankfurtu, Moskwy, Petersburga i Stambułu.
Chińscy przewoźnicy polubili Europę Środkowo-WschodniąPomimo, iż Wiedeń wymieniany jest w chińskich materiałach prasowych jako główny hub lotniczy w Europie Środkowo-Wschodniej, linie lotnicze z Państwa Środka systematycznie wzmacniają swoją obecność także w innych miastach regionu.
Przewoźnicy z Chin polubili także położony niedaleko Wiednia
Budapeszt, dokąd już w tej chwili dolecimy z Pekinu oraz z Szanghaju, dwóch największych miast Państwa Środka, a jeszcze tego lata z Jiangbei International Airport w Chongqing. Ogółem, już niedługo pasażerowie liczących 9,8 mln mieszkańców Węgier, będą mieli do dyspozycji dziewięć lotów tygodniowo do trzech miastach w Chinach, z których będą mogli się przesiąść na dalsze loty w ramach rozbudowanej siatki połączeń dwóch przewoźników spośród “Chińskiej wielkiej trójki” oraz na loty największego przewoźnika komercyjnego Chin, Hainan Airlines.
Budapeszt wyrasta także na czołowy chiński hub cargo w regionie.
Na brak lotów z Chin nie może też narzekać port lotniczy w Pradze. Loty ze stolicy Czech do Pekinu obsługują linie lotnicze Hainan Airlines, do Szanghaju oraz Xi’an linie lotnicze China Eastern Airlines, a do Chengdu linie lotnicze Sichuan Airlines. Ten sam przewoźnik już niebawem, 1 lipca, zainauguruje także loty z Pragi do Shenzhen. Tym samym, już od przyszłego tygodnia z Pragi dolecimy do pięciu miast w Chinach.