– W tym roku poznamy wykonawcę masterplanu dla Portu Lotniczego Solidarność. Wybierzemy również doradcę strategicznego – będzie to Seul-Incheon albo Tokio-Narita – mówił podczas wystąpienia na Europejskim Kongresie Gospodarczym Mikołaj Wild, prezes spółki Centralny Port Komunikacyjny.
Obecnie przy realizacji CPK trwają prace przygotowawcze i planistyczne. – Często nie są one spektakularne i efektowne. Centralny Port Komunikacyjny jest jak góra lodowa, gdzie widać jedynie jej wierzchołek, reszta jest pod powierzchnią – tłumaczył Mikołaj Wild, stojący na czele projektu jako prezes zarządu.
Prace przygotowawcze przy realizacji Portu Solidarność zakończą się wbiciem pierwszej łopaty i będą trwały w latach 2020-2023. W najbliższych tygodniach zostaną przyjęte w ramach Programu Wieloletniego przez Radę Ministrów. Ich wartość to 13 mld zł. – Mamy świadomość, że to duża kwota, jednak jest jednocześnie 3-krotnie niższa niż roczne wydatki na Program 500+ czy niższa niż program kolejowy – mówił Mikołaj Wild.
Na co zostaną przekazane te pieniądze?
Po pierwsze na szacunki modelu ruchu, czyli narzędzie, którego wprowadzenia oczekiwała Komisja Europejska – tłumaczył Wild. – To narzędzie planistyczne, które pozyskaliśmy od PKP PLK. Będziemy je dalej rozwijać po to, żeby decyzje inwestycyjne mogły być podejmowane w oparciu o to, jak wielu ludzi będzie chciało korzystać z poszczególnych kierunków – dodał. Chodzi o połączenia lotnicze, drogowe, kolejowe, a więc kompleksowe planowanie infrastruktury w Polsce.
Po drugie, wytyczenie korytarzy i przebiegów. – Wytrasowanych zostało 10 tys. km tras kolejowych, to 3-krotność liczby autostrad i ekspresówek w Polsce. Zostały one opublikowane w ramach Strategicznego Studium Lokalizacyjnego. Były komentowane, nie zawsze pochlebnie – mamy tego świadomość – podkreślił Wild. Jak dodał, spółka chciała uzyskać informację zwrotną, które trasy budzą aprobatę, a które nie.
W końcu – inwentaryzacja środowiskowa. To etap projektu, który musi się wydarzyć, aby inwestycja jak w najmniejszym stopniu oddziaływała na społeczności lokalne. Jak mówił Mikołaj Wild, teren o wielkości połowy Warszawy zostanie zinwentaryzowany do końca września.
Wybór partnera strategicznego blisko
W tym roku poznamy także wykonawcę masterplanu CPK. Stara się o to 5 globalnych firm inżynierskich, z których jedna, jeszcze przed końcem roku, zostanie wybrana jako pierwszy główny projektant Portu Solidarność.
Jesteśmy też coraz bliżej odpowiedzi na pytanie, kto zostanie doradcą strategicznym portu. – Będzie to Seul-Incheon albo Tokio-Narita – odpowiedział Mikołaj Wild, prezes spółki.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.