Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad nową strategią polskiego lotnictwa – mówi PAP wiceminister Mikołaj Wild. Jak dodał, będzie to strategiczny dokument, który określi politykę państwa wobec branży lotniczej.
Wiceminister przypomniał, że obecna rządowa strategia dla branży lotniczej zapisana jest w dokumencie z 2007 roku i jest ona, jak uważa wiceminister, "mocno przeterminowana".
– W Ministerstwie Infrastruktury powstanie strategia dla polskiego lotnictwa. Potrzebujemy strategicznego dokumentu rządowego, który określi całą politykę państwa, dotyczącą lotnictwa – powiedział Wild.
Szerokie konsultacje
Jak dodał, dokument ten ma zostać oparty na twardych, ekonomicznych danych i prognozach. – A nie o "chciejstwo" jednego czy drugiego ministra, czy albo marszałka województwa. I to jest właśnie plan na ten rok – powiedział.
Wyjaśnił, że przygotowywana przez resort strategia dla branży lotniczej dotyczyć będzie m.in. zarządzania przestrzenią powietrzną, polityki państwa wobec linii lotniczych oraz lotnisk, a także określi politykę przemysłową dot. branży lotniczej.
– W tym dokumencie chciałbym też w jak najszerszym zakresie uwzględnić głosy z branży. Nie chciałbym, aby był to dokumentem powstający zza biurka. Dlatego powołamy komitet sterujący pod nazwą CPK Lotnictwo. Tak, jak jest CPK Kolej – właśnie po to, żeby przygotować podobne zmiany, które mają miejsce w sektorze kolejowym, również w sektorze lotniczym. Tutaj potrzebna jest koordynacja i wspólne działanie całej branży – podkreślił.
Przewidywania wzrostów
Według prognoz Urzędu Lotnictwa Cywilnego z 2017 r., polskie porty lotnicze w 2035 r. obsłużą ponad 94 mln podróżnych. Z danych ULC podanych w połowie kwietnia br. wynika, że w 2018 roku polskie lotniska obsłużyły 45,7 mln pasażerów, czyli aż o 14 proc. więcej niż w roku ubiegłym. To o 3 mln więcej niż zakładały prognozy ULC. Liderem wśród krajowych portów lotniczych jest niezmiennie Lotnisko Chopina w Warszawie, które obsłużyło aż o 2 mln więcej pasażerów niż w 2017 roku. ULC podał, że warszawski port w ubiegłym roku obsłużył ponad 17,7 mln pasażerów.
Z ostatniego raportu PwC "Prognozy dla rynku lotniczego 2019" wynika, że w tym roku Polska, w porównaniu z innymi rynkami, nadal będzie mogła pochwalić się dwucyfrowym wzrostem liczby pasażerów obsłużonych przez polskie lotniska, który wyniesie w br. ok. 10,5 proc., co oznaczałoby, że pokonamy kolejną granicę, tj. 50 mln osób obsłużonych na polskich lotniskach w ciągu 12 miesięcy.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.