We wtorkowy poranek (4 lutego) lotnisko w Wilnie zainaugurowało nowy terminal odlotów pasażerskich, który otwiera nowe możliwości obsługi rosnącej liczby podróżnych i poprawy dostępności Litwy. Otwarcie oznacza przełom dla spółki Lithuanian Airports (LTOU) w regionie w oparciu o nowoczesne technologie i możliwości portu lotniczego w Wilnie do obsługi dwukrotnie większej liczby pasażerów.
Według danych Lithuanian Airports, w 2024 r. wszystkie litewskie lotniska obsłużyły 6,6 mln pasażerów. Samo lotnisko w Wilnie urosło o 10 proc. i zakończyło rok z wynikiem 4,8 mln pasażerów. Oczekuje się, że rozwój infrastruktury i modernizacja stworzą warunki do osiągnięcia nowych rekordów i celów strategicznych litewskich portów.
- Wzrost ruchu pasażerskiego oraz potrzeba wygodniejszego, nowoczesnego terminala odlotów stają się rzeczywistością w odpowiedzi na te oczekiwania, koncentrując się na kompleksowej poprawie jakości podróży. To dopiero początek wielkich zmian, których korzyści i komfort każdy, kto przechodzi przez główne litewskie bramy lotnicze, szybko dostrzeże. Gratuluję nowego początku i życzę pomyślnych dalszych działań – powiedział Gintautas Paluckas, premier Litwy.
Podczas ceremonii otwarcia najwyżsi przedstawiciele kraju przecięli symboliczną wstęgę, życząc udanych lotów i pobicia nowych rekordów.
- Otwarcie nowego terminala odlotów to historyczny dzień dla litewskiego lotnictwa. To także naturalna odpowiedź na szybko rosnący ruch pasażerski oraz coraz wyższe oczekiwania społeczeństwa. Cieszymy się, że możemy spełniać te oczekiwania – od teraz pasażerowie zyskają bardziej komfortowe i przyjemne doświadczenia przed odlotem na wymarzone wakacje lub długo oczekiwane spotkanie z bliskimi. Prawda, to dopiero początek długiej drogi. Już zaczęliśmy pierwsze prace, aby nie tylko wyjazd był wygodny, ale także przyjemny powrót do Litwy – powiedział Eugenijus Sabutis, minister transportu Litwy.
Nowa wizytówka kraju i Wilna
Dyrektor generalny Lithuanian (LTOU) Simonas Bartkus zauważył, że unikalny projekt terminala odlotów dostarczył cennych lekcji, które są szczególnie użyteczne przy dalszym rozwoju portu lotniczego w Wilnie oraz w realizacji innych strategicznych decyzji.
- Oferując pasażerom wyższy poziom komfortu, równocześnie rozwijamy kompetencje naszych zespołów, podnosimy standardy obsługi i podróży lotniczych. Większy, jaśniejszy i o podwójnej przepustowości terminal odlotów oznacza nowy etap rozwoju technologii: po raz pierwszy w historii portów lotniczych wprowadzono i kompatybilizowano dziesiątki nowych systemów – od innowacji samoobslugowych po rozwiązania zarządzania bezpieczeństwem i ryzykiem, które do minimum redukują prawdopodobieństwo błędów ludzkich” – zwrócił uwagę Bartkus i podzielił się nadziejami, że długofalowy przełom otwiera nowe możliwości na kolejne partnerstwa z liniami lotniczymi.
We wtorek rano z nowego terminala wystartowały pierwsze loty, a setki pasażerów skorzystały z dwupoziomowego terminala o łącznej powierzchni 14 400 m2. Na poziomie zero budynku znajduje się strefa odprawy pasażerów z samoobsługową strefą, w której można zostawić bagaż, a także ogólnodostępne przestrzenie publiczne, kawiarnie i inne powierzchnie komercyjne, a także biura linii lotniczych. Natomiast na drugim poziomie znajduje się strefa kontroli bezpieczeństwa oraz bramki odlotów i przylotów dla pasażerów z krajów strefy Schengen. Terminal posiada dwa nowe tzw. rękawy pasażerskie, którymi pasażerowie mogą bezpośrednio wejść na pokład samolotu.
- W ciągu ostatnich lat współpracując z partnerami realizujemy program promocji lotów, aby coraz więcej podróżnych odkrywało i doświadczało Wilna. To doświadczenie obejmuje wiele aspektów – od wygodnego transportu po interesujące atrakcje, jednak dla wielu gości miasta z zagranicy zaczyna się i kończy na porcie lotniczym. Nie mam wątpliwości, że nowy terminal odlotów zapewni, że znajomość z Wilnem do ostatniej chwili będzie otwarta dla wszystkich, nowoczesna i komfortowa, a każdy wyjedzie z myślą o powrocie tutaj znowu” – mówi mer miasta Wilna Valdas Benkunskas.
Nowy terminal połączony jest ze starym terminalem pasażerskim przestronną galerią, co zapewnia komfortową komunikację między terminalami.
- Budowa terminala odlotów na lotnisku w Wilnie była nie tylko znaczącym projektem, ale także wielkim wyzwaniem dla naszego zespołu. Jesteśmy wdzięczni za możliwość przyczynienia się do rozwoju tego ważnego obiektu, który zwiększy komfort pasażerów i przyczyni się do rozwoju litewskiego lotnictwa. Dla naszej firmy ten projekt to nie tylko budynek, ale także symbol profesjonalizmu naszego zespołu, który był zaangażowany w staranne i odpowiedzialne ukończenie każdego etapu projektu, dlatego zakończyliśmy go przed terminem - mówi Almantas Čebanauskas, dyrektor zarządzający EIKOS statyba.
Podczas budowy terminala, w ubiegłym roku przebudowano także dojazdy komunikacyjne przed lotniskiem. Zmodernizowano sieci inżynieryjne, wymieniono nawierzchnię, zainstalowano wiaty dla pasażerów i środków transportu. Organizacja ruchu drogowego stała się wygodniejsza i prostsza dla pasażerów i kierowców oraz dostosowana do większego natężenia ruchu.
Dalszy rozwój lotniska
Po zakończeniu tego ważnego etapu, lotnisko w Wilnie czekają dalsze zmiany w ramach nowych dużych projektów. Według Simonasa Bartkusa, szefa LTOU, przebudowa starych terminali ma rozpocząć się latem. Celem przebudowy jest przeprojektowanie i zastąpienie starych terminali, a to pozwoli na rozszerzenie działalności komercyjnej i zapewni pasażerom więcej możliwości dostępu do szerszego zakresu usług. Przebudowa starych terminali ma potrwać do końca 2026 r.
Następnie w tym samym czasie odbędzie się proces planowania i budowy nowego terminala przylotów, który ma zostać oddany do użytku do końca 2028 r.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.