Linie lotnicze Wizz Air złożyły wniosek o przyznanie zezwolenia na wykonywanie regularnych lotów komercyjnych z trzech rumuńskich lotnisk do trzech miejsc docelowych w Turcji. Węgierski niskokosztowiec chciałby wykonywać loty na nowe lotnisko w Stambule, do Izmiru i Antalyi. Połączenia lotnicze z Bukaresztu, Jassów i Kluż-Napoki miałyby wystartować już na wiosnę przyszłego roku.
Jak informuje rumuński portal „boardingpass.ro”, węgierskie tanie linie planują rozszerzenie swojej działalności o Turcję. Niskokosztowiec początkowo chciałby zaoferować regularne rejsy między Rumunią a państwem położonym na dwóch kontynentach. Linie są już obecne w Turcji. Obecnie Wizz Air dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i piątki, łączy Londyn-Luton z Antalyą. W okresie wakacyjnym przewoźnik realizuje także trzy loty tygodniowo z londyńskiego portu lotniczego do położonego na Riwierze Egejskiej Dalaman. Emiracka spółka Wizz Air Abu Dhabi w styczniu zainauguruje rejsy z Abu Zabi do stolicy Republiki Turcji, Ankary.
Wizz Air wystąpił o uzyskanie niezbędnego zezwolenia, gdyż przewoźnik chciałby zainaugurować nowe połączenia wiosną przyszłego roku. Wizz Air w swoim wniosku wykazał chęć obsługi siedmiu tras z trzech rumuńskich portów lotniczych do trzech portów lotniczych w Turcji. Wybór Rumunii nie jest przypadkowy. Linie w ostatnim czasie zbazowały w rumuńskich portach kolejne samoloty, zapowiedziały uruchomienie kilkunastu nowych tras. Stało się to tuż po zawieszeniu działalności przez prywatne rumuńskie linie lotnicze Blue Air. W dłuższej perspektywie Wizz Air chciałby stać się rumuńskim lotniczym przewoźnikiem numer jeden.
Węgierski operator planuje zaaferować loty z Bukaresztu do Stambułu (siedem rejsów tygodniowo), Izmiru (trzy rejsy w tygodniu) oraz Antalyi (jeden cotygodniowy lot). Z Jassów przewoźnik myśli o uruchomieniu rejsów do położonego na dwóch kontynentach Stambułu (cztery loty tygodniowo) i Izmiru (dwa rejsy). O loty do Turcji wzbogaciłaby się także siatka węgierskiego przewoźnika z portu w Kluż-Napoce, skąd Wizz Air chce latać z częstotliwością czterech lotów w tygodniu do Stambułu i dwukrotnie do Izmiru.
Wizz Air we wniosku wskazał, że loty między tymi dwoma krajami byłyby obsługiwane samolotami typu airbus A320ceo, A320neo, A321ceo i A321neo należącymi do Wizz Air Hungary. Rozkład lotów na siedmiu trasach zostanie określony przez linię lotniczą po zatwierdzeniu jego wniosku, co powinno nastąpić do końca listopada br.
W 2021 r. Wizz Air wystąpił o niezbędne zezwolenia na realizację lotów z Bukaresztu, Kluż- Napoki i Jassów do Antalyi. Wniosek tanich linii lotniczych dotyczący obsługi sześciu lotów tygodniowo między trzema rumuńskimi lotniskami a Antalyą został przyjęty, ale przewoźnik ostatecznie nie uruchomił zaplanowanych tras. Oprócz Wizz Aira, rumuńskie narodowe linie lotnicze TAROM złożyły wniosek o pozwolenie na wykonywanie większej liczby lotów na trasie Bukareszt – Stambuł.
W przypadku uruchomienia lotów przez węgierskiego operatora z Rumunii do Turcji, linii muszą liczyć się z występującą na tym rynku konkurencją. TAROM, Turkish Airlines i Pegasus Airlines oferują regularne loty komercyjne na trasie Bukareszt – Stambuł. Turkish Airlines regularnie latają ze swojej stambulskiej bazy do Kluż-Napoki i Konstancy, a tanie linie Pegasus Airlines obsługują sezonowe trasy z Ankary i Antalyi do Bukaresztu. Trasy Bukareszt – Izmir, Jassy – Izmir, Jassy – Stambuł oraz Kluż-Napoka – Izmir nie są obecnie obsługiwane przez żadnego lotniczego przewoźnika. Oprócz tych tras z kilku innych rumuńskich lotnisk w sezonie wakacyjnym odbywają się loty czarterowe do portów zlokalizowanych wzdłuż Riwiery Tureckiej.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.