Wizz Air informuje, że jej średnia emisja dwutlenku węgla w 2023 r. wyniosła 51,5 grama na pasażera/km, czyli o 6,8% mniej niż w 2022 r. Stanowi to najniższy w historii średni roczny wynik linii w zakresie intensywności emisji, odnotowany w ciągu jednego roku kalendarzowego.
Jak podaje komunikat prasowy, w lutym 2023 r. Wizz Air osiągnął najniższy w historii odnotowany poziom emisji dwutlenku węgla na pasażera/km w ciągu jednego miesiąca, który wyniósł 48,9 grama, co oznacza redukcję o 8,3% w porównaniu z tym samym miesiącem 2022 r.
Wizz Air zobowiązał się do dalszego zmniejszenia intensywności emisji CO2 o 25% do roku 2030. Integralnym elementem strategii zrównoważonego rozwoju linii jest odnowa floty. Wizz Air stale rozwija swoją flotę, zastępując starsze samoloty najnowszymi technologicznie maszynami, dodając do floty 32 nowe i najbardziej ekologiczne samoloty Airbus A321neo w 2023 r. Obecnie linia posiada w użyciu 195 samolotów typu Airbus o średnim wieku 4,3 roku, znacznie poniżej średniego wieku samolotów w Europie, który wynosi około 10 lat.
W ramach strategii zrównoważonego rozwoju Wizz Air w 2023 r. nawiązał współpracę z dwoma producentami zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF): Neste i Cepsa. Aby jeszcze bardziej wesprzeć rozwój SAF, linia dokonała pierwszej inwestycji kapitałowej o wartości 5 milionów funtów w Firefly Green Fuels, brytyjską firmę zajmującą się biopaliwami, oraz wzięła udział w inwestycji o wartości 50 milionów dolarów w amerykański start-up SAF CleanJoule. W maju 2023 r. Wizz Air jako pierwsza linia lotnicza na Węgrzech przeprowadziła komercyjne testy dostaw SAF wspólnie z MOL, obsługując pięć lotów z lotniska w Budapeszcie z dodatkiem 35% SAF.
Jak czytamy w komunikacie prasowym, w 2023 r. Wizz Air rozpoczął wraz z Aviation Services w pełni elektryczny proces turnaround na lotnisku Fiumicino w Rzymie i z firmą Menzies Aviation na lotnisku w Budapeszcie, wspierając dalsze działania branży lotniczej mające na celu zaradzenie obecnym zmianom klimatycznym. Inicjatywy te pozwalają na redukcję emisji CO2 z procesu obsługi naziemnej nawet o 80-85% w przeliczeniu na samolot w porównaniu z użytkowaniem sprzętu napędzanego silnikiem Diesla.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.