W grudniu 2019 roku Wizz Air założył spółkę joint-venture (z mieszanym kapitałem) z Abu Dhabi Developmental Holding Company, należącą do szejków z Abu Zabi i zapoczątkował operacje ze stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Pierwszy lot odbył się 15 stycznia 2021 roku, kiedy to airbus A321neo poleciał do greckich Aten.
Ultratanie linie lotnicze Wizz Air Abu Dhabi są przewoźnikiem narodowym w ZEA, gdyż na podstawie obowiązującego prawa pakietu kontrolnego akcji danej spółki musi należeć do emirackiego właściciela. Emiracka spółka węgierskiej linii lotniczej przyczyniła się do szybkiego odbudowania się krajowego sektora turystycznego. Wzrosła liczba turystów przylatujących odwiedzić stolicę Emiratów.
Loty na 34 kierunkach
Wizz Air w 2021 roku zainaugurował połączenia do ponad 34 destynacji. Airbusy A321neo należące do przewoźnika poleciały np. do Aleksandrii, Baku, Bahrajnu, Belgradu, Kutaisi, Kijowa, Maskatu, Odessy, Sarajewa, Tel Awiwu, Tirany czy Erywania. Wykonane zostało ponad 1 080 lotów od momentu rozpoczęcia podstawowej działalności, w czwartym kwartale odbyło się 506 lotów. Rozpoczęcie działalności było kilka razy przekładane ze względu na surowy lockdown, który miał miejsce w Abu Zabi. Flota linii lotniczych składa się z czterech airbusów A321neo, które mogą zabrać 239 pasażerów.
– Jesteśmy dumni z tego co zostało dokonane od rozpoczęcia operacji z emiratu Abu Zabi. Poprzez współprace z kluczowymi akcjonariuszami, byliśmy w stanie rosnąć i rozszerzać naszą siatkę połączeń do ponad 34 destynacji pomimo trudności jakie nas napotkały. Pomogło nam to w zainteresowaniu turystów emiratem i mieć ambicje to dodania do siatki połączeń wiele innych miejsc. Naszym celem jest oferowanie usług dużej ilości podróżujących i zapewnienie im przystępnych cen, co spowoduje, że ich wspomnienia będą niezapomniane. Będziemy kontynuować nasz wkład w polepszeniu rozwoju lotnictwa i sektora turystyki emiratu Abu Zabi. Osiągniemy wiele więcej pomyślnych kamieni milowych w nadchodzących latach – oświadczył w komunikacie, Kees Van Schaick, Dyrektor zarządzający Wizz Air Abu Dhabi.
Coś, czego wcześniej nie było
Wprowadzenie na rynek emiracki taniej linii lotniczej było przełomowym wydarzeniem. Wcześniej pasażerowie podróżujący z Abu Zabi czy Dubaju byli skazani na skorzystanie z tradycyjnych linii lotniczych, u których bilet kosztuje kilka razy więcej. Nowy segment podróży do i z ZEA był społecznie oczekiwany. Otworzenie bazy przez węgierskie linie lotnicze w dużym porcie lotniczym położonym w Zatoce Perskiej spowodowało pojawieniem się atrakcyjnych ofert przelotów dla pasażerów. Rozwój Wizz Aira ważny jest również dla gospodarki ZEA, która stara się dywersyfikować w ostatnich latach wpływy budżetowe. Rząd nie chce być w dalszym ciągu zależnym od kończących się złóż ropy naftowej. Gospodarka ma opierać się na turystyce, bankowości czy handlu.
Obecnie z Międzynarodowego Portu Lotniczego Abu Zabi operują także inne tanie linie lotnicze – Air Arabia Abu Dhabi. Jest to spółka-córka przewoźnika z innego emirackiego miasta – Szardży.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.