Linie lotnicze Wizz Air opublikowały aktualizację raportu dotyczącą zrównoważonego rozwoju, w której przedstawiają postępy w realizacji swoich celów w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Jak podaje przewoźnik, w roku podatkowym 2023 Wizz Air osiągnął intensywność emisji dwutlenku węgla na poziomie 53,8 gramów na pasażera/km, co oznacza spadek o 11 proc. w porównaniu z wynikami z poprzedniego roku podatkowego. To najniższy wynik Wizz Air w historii odnotowany w ciągu jednego roku podatkowego i najniższy wynik wśród głównych konkurencyjnych linii lotniczych.
Jak czytamy w informacji prasowej, strategia zrównoważonego rozwoju Wizz Air opiera się na czterech filarach – środowisku, ludziach, zarządzaniu i ekonomii. Linia nieustannie pracuje nad swoim śladem środowiskowym i redukcją intensywności emisji dwutlenku węgla, rozwojem pracowników, wkładem społeczno-ekonomicznym w regiony, w których działa, oraz nad wzmocnieniem ładu korporacyjnego.
Kamienie milowe Wizz Air w zakresie zrównoważonego rozwoju w roku podatkowym 2023:
- Emisja dwutlenku węgla na poziomie 53,8 grama na pasażera/km, co stanowi spadek o 11 proc. rok do roku i 6 proc. do poziomu sprzed pandemii .
- Kontynuacja rozwoju programu odnawiania i rozbudowy floty - 35 nowych samolotów typu Airbus A321neo.
- Obniżenie średniego wieku floty do 4,6 lat, co czyni ją najmłodszą flotą ze wszystkich europejskich linii lotniczych z ponad 100 samolotami.
- Podpisanie czterech umów z producentami SAF na przyszłe dostawy: Mabanaft/P2X Europe, OMV, Neste i Cepsa.
- Pierwsza inwestycja kapitałowa o wartości 5 milionów funtów w brytyjską firmę biopaliwową Firefly i uczestnictwo w inwestycji o wartości 50 milionów dolarów w CleanJoule, amerykański start-up zajmujący się biopaliwami.
- Jako pierwsza linia lotnicza na Węgrzech Wizz Air przetestował komercyjnie łańcuch dostaw SAF we współpracy z Neste, MOL i lotniskiem w Budapeszcie.
- Wizz Air dołączył do sojuszu Komisji Europejskiej na rzecz lotnictwa o zerowej emisji oraz sojuszu przemysłowego w zakresie łańcucha wartości paliw odnawialnych i niskoemisyjnych.
- Tytuł „Najbardziej zrównoważonej niskokosztowej linii lotniczej” przyznawany przez World Finance Magazine oraz „Global and EMEA Environmental Sustainability Group of the Year” przyznana przez CAPA – Center for Aviation.
- Baza pracowników wzrosła do ponad 7300 z ponad 2500 nowymi pracownikami i ponad 90 narodowościami.
- Linia osiągneła stosunek płci kobiet do mężczyzn na poziomie 48-52% w całej organizacji.
Więcej informacji na temat strategii zrównoważonego rozwoju Wizz Air i jej kamieni milowych można znaleźć w
raporcie F23 Sustainability.
Wizz Air opublikował swój kompleksowy raport dotyczący zrównoważonego rozwoju w czerwcu wraz z raportem rocznym Grupy. Krótsze, przyjazne dla czytelnika wydanie, ma na celu podniesienie świadomości, szczegółowo opisując postępy linii Wizz Air w zakresie ochrony środowiska, spraw społecznych i zarządzania w ostatnim roku finansowym.