Stanisław Wojtera, prezes Polskich Portów Lotniczych, został wybrany do zarządu ACI EUROPE, czyli Europejskiej Rady Portów Lotniczych - informuje PPL na profilu Linkedin.
– To wielki zaszczyt, ale też docenienie roli Polskich Portów Lotniczych i równocześnie sukces Polski. Ważne jest, aby w organizacji takiej jak ACI był również uwzględniony silny głos z naszego regionu – powiedział Stanisław Wojtera.
Każdy lot zaczyna się na lotnisku – to jedno z haseł wiodących dla działań Europejskiej Rady Portów Lotniczych. Jest to organizacja będąca częścią światowej Rady Portów Lotniczych (
ACI World - Airports Council International), która skupia ponad 600 operatorów lotnisk w 58 krajach. Członkowie
ACI EUROPE obsługują swoją infrastrukturą lotniczą ponad 90 proc. lotów w Europie. Oprócz lotnisk do Rady Portów Lotniczych należą również stowarzyszenia, organizacje, przedstawiciele biznesu związanego z transportem lotniczym oraz różnego rodzaju podmioty edukacyjne.
Celem działania Rady Portów Lotniczych jest zapewnienie współpracy i skutecznej komunikacji wszystkich podmiotów zaangażowanych na rzecz lepszego funkcjonowania transportu lotniczego w przyszłości. Zakres działalności ACI jest bardzo szeroki. Dotyczy zarówno aspektów technicznych i operacyjnych, które wpływają na poprawę przepustowości i bezpieczeństwa funkcjonowania lotnisk, ale także organizacyjnych i legislacyjnych związanych z przyjmowanymi rozwiązaniami prawnymi w skali europejskiej i światowej.
– Rolą ACI Europe jest inicjowanie i koordynacja współpracy międzynarodowej lotnisk i instytucji współpracujących. Dzięki niej możemy się rozwijać, bazując na wspólnej wiedzy i doświadczeniach oraz jednocześnie lepiej wykorzystywać nasze potencjały. Cieszę się, że będę miał wpływ na rozwój lotnictwa w nadchodzącym okresie, kiedy stoją przed nami nowe wyzwania, a jednocześnie po skali ruchu, jaki obecnie notujemy, widzimy, jak bardzo ludzie chcą latać i jak bardzo lotnictwo jest potrzebne – podsumował Wojtera.
Wojtera jest prezesem Polskie Porty Lotnicze S.A. od 2020 roku. W tym czasie
PPL przeszedł transformację organizacyjną przekształcając się z Przedsiębiorstwa Państwowego w Spółkę Akcyjną, przetrwał kryzys spowodowanego pandemią COVID-19, co ważne utrzymując zatrudnienie i zachowując w strukturach firmy doświadczone i wykształcone kadry specjalistów. W tym roku uruchomił najnowsze lotnisko w Polsce, czyli
port lotniczy Warszawa-Radom. Jednocześnie rozwój działalności międzynarodowej był od początku elementem strategii prezesa Wojtery. Za jego kadencji Polskie Porty Lotnicze S.A. założyły w 2021 roku Stowarzyszenie Portów Lotniczych Grupy Wyszehradzkiej (V4+ Airports Association), które służy bieżącej wymianie doświadczeń i poprawie współpracy w regionie.