Irlandzki Ryanair przyjął z zadowoleniem orzeczenie sądu UE, zgodnie z którym pomoc państwa w wysokości 7 mld euro przyznana Air France-KLM w 2020 roku i 4 mld euro w 2021 roku była niezgodna z prawem.
Niskokosztowiec z Zielonej Wyspy wzywa jednocześnie Komisję Europejską, żeby nakazała Francji natychmiastowe odzyskanie tego wielomiliardowego pakietu nielegalnej pomocy państwa od Air France-KLM i nałożyła odpowiednie środki zaradcze w celu naprawienia przynajmniej części szkód wyrządzonych konkurencji przez ten pakiet ratunkowy.
– Jednym z największych osiągnięć UE jest stworzenie prawdziwego jednolitego rynku transportu lotniczego. Zatwierdzenie przez Komisję Europejską francuskiej pomocy państwa dla Air France-KLM było sprzeczne z podstawowymi zasadami prawa UE, takimi jak zasada niedyskryminacji ze względu na przynależność państwową. Wyroki potwierdzają, że Komisja musi działać jako strażnik równych szans w transporcie lotniczym i nie może zatwierdzać dyskryminującej pomocy państwa udzielanej przez rządy krajowe. Interwencja Trybunału jest triumfem uczciwej konkurencji i konsumentów w całej UE – podkreśla rzecznik Ryanaira.
Według niego bezkompromisowe podejście Komisji Europejskiej do pomocy państwa od początku kryzysu związanego z COVID-19 pozwoliło państwom członkowskim na wypisywanie czeków na czas nieokreślony nieefektywnym flagowym przewoźnikom w imię zanikającego prestiżu narodowego. – Podczas pandemii unijnym przewoźnikom flagowym przyznano ponad 40 mld euro dyskryminujących dotacji państwowych. Sąd UE orzekł już w innych sprawach dotyczących pomocy państwa w związku z COVID-19, że pomoc w wysokości miliardów euro otrzymana przez SAS, Lufthansę i niektóre włoskie linie lotnicze była niezgodna z prawem konkurencji – zaznaczył rzecznik taniego przewoźnika z Irlandii.
– Komisja Europejskiej nadal nie podjęła działań w celu wymuszenia zwrotu niezgodnej z prawem pomocy ani nie nałożyła żadnych środków w celu naprawienia szkód wyrządzonych konkurencji przez rządy Szwecji, Danii, Niemiec i Włoch, które faworyzują swoje lokalne linie lotnicze w stosunku do innych linii lotniczych w UE, z naruszeniem prawa UE. Wyroki podkreślają potrzebę podjęcia przez Komisję Europejską natychmiastowych działań w celu odzyskania tych nielegalnych pakietów pomocy państwa i zarządzenia środków zaradczych w celu przywrócenia przynajmniej części szkód wyrządzonych konkurencji – kontynuował przedstawiciel Ryanaira.
Według niego niezakłócona konkurencja eliminuje nieefektywność i przynosi korzyści konsumentom dzięki niskim cenom i szerokiemu wyborowi. – Z drugiej strony nieuzasadnione dotacje zachęcają do nieefektywności i będą szkodzić konsumentom przez dziesięciolecia – podsumował rzecznik niskokosztowca.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.