Linie lotnicze airBaltic wygenerowały 502 mln euro przychodów od stycznia do końca września bieżącego roku. To więcej o 39 proc. w odniesieniu do tego samego okresu ubiegłego roku. Wówczas doliczono się 363 mln euro - poinformował przewoźnik z Łotwy w oficjalnym komunikacie.
W samym tylko trzecim kwartale 2023 roku airBaltic wygenerowały 211 mln euro przychodów. To więcej o 23 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Wówczas doliczono się 171 mln euro przychodów.
Więcej pasażerów i operacji lotniczych
Przewoźnik z Łotwy od stycznia do końca września bieżącego roku obsłużył 3,4 mln pasażerów. To więcej o 41 proc. w odniesieniu do pierwszych trzech kwartałów 2022 roku. Wówczas doliczono się 2,5 mln podróżnych.
Trzeci kwartał 2023 roku pozwolił obsłużyć 1,5 mln pasażerów. To więcej o 28 proc. w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku. Wówczas doliczono się 1,1 mln podróżnych.
Linie airBaltic zrealizowały od stycznia do końca września bieżącego roku 33 tys. operacji lotniczych. To więcej o 19 proc. w porównaniu z pierwszymi trzema kwartałami 2022 roku. Wówczas zrealizowano 27,7 tys. operacji lotniczych.
Trzeci kwartał 2023 roku pozwolił wykonać 12,7 tys. startów i lądowań. To więcej o 18 proc. w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku. Wówczas zrealizowano 10,8 tys. operacji lotniczych.
Rekordowe wakacje
– Trzeci kwartał, a zarazem cały bieżący rok, pokazał solidne wyniki finansowe i niezawodność naszych operacji. Podczas rekordowego okresu wakacyjnego przewieźliśmy niemal pół miliona pasażerów każdego miesiąca. Stały wzrost popytu pozwolił nam wygenerować łącznie ponad pół miliarda euro przychodów – podkreślił Martin Gauss, prezes airBaltic.
– Sezon letni jest tradycyjnie najbardziej pracowitym okresem dla linii lotniczych. Wzrost popytu na loty do miejsc rekreacyjnych, a także w celach biznesowych był czynnikiem motywującym nas do ekspansji sieci połączeń z Rygi, Tallina, Wilna oraz Tampere. Jako dominujący przewoźnik w regionie dalej jesteśmy skupieni na rozwoju naszych rynków i opcji podróżowania – dodał Gauss.
Linie lotnicze z Łotwy oferują obecnie ponad 100 tras do miejsc docelowych w Europie i na Bliskim Wschodzie ze swoich czterech baz w regionie Bałtyku. Jednolita flota przewoźnika, którego główną siedzibą jest Ryga, składa się już z
44. airbusów A220-300.