Nagły i niespodziewany atak Hamasu na Izrael sprawił, że prawie wszystkie linie lotnicze anulowały zaplanowane loty do Tel Awiwu. Od reguły są jednak wyjątki. Do i z Izraela wciąż można polecieć samolotami trzech izraelskich przewoźników, a linie lotnicze Arkia rozpoczęły loty do Warszawy. Połączenie realizowane jest trzy razy w tygodniu. Przelot tam i z powrotem kosztuje około 2000 złotych.
7 października, o poranku, Hamas – organizacja terrorystyczna ze strefy Gazy – przeprowadził niespodziewany przez służby wywiadowcze Izraela atak z powietrza i lądu. Tysiące rakiet zostało w jednym momencie wystrzelonych na przygraniczne miasta m.in. Aszdod, Aszkelon czy Sderot, a Żelazna Kopuła, mimo że jest uważana za najlepszy system przeciwrakietowy na świecie, nie poradziła sobie z zestrzeleniem wszystkich pocisków.
O ile w dniu skomasowanego ataku nieizraelskie linie lotnicze wykonywały bezpośrednie rejsy do i z Tel Awiwu, to popołudniu i wieczorem przewoźnicy zaczęli informować o tymczasowym zawieszeniu lotów do Izraela. Rejsy z Krakowa i Warszawy do Tel Awiwu zawiesiły Polskie Linie Lotnicze. Tak samo postąpili niskokosztowi przewoźnicy, tacy jak Ryanair czy Wizz Air.
Obecnie w dalszym ciągu do portu lotniczego im. Ben Guriona latają narodowe linie Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Cypru. Rotacja Abu Zabi – Tel Awiw – Abu Zabi realizowana jest przez Dreamlinery Etihadu codziennie. Regularne loty wykonywane są również przez linie TUS Airways, które oferują rejsy z i do Larnaki. W Izraelu działają trzy linie lotnicze, narodowy przewoźnik – El Al oraz dwaj prywatni operatorzy: Arkia i Israir. Wszystkie izraelskie linie w dalszym ciągu wykonują komercyjne operacje lotnicze. Boeingami 737 El Al-u można polecieć praktycznie do wszystkich miast w ramach sieci połączeń przewoźnika. Szerokokadłubowe B787 wykonują rejsy do Republiki Południowej Afryki, Stanów Zjednoczonych czy Tajlandii. Niektórymi lotami, np. z Nowego Jorku, przewożeni są powołani do wojska izraelscy rezerwiści.
20 października Arkia Israel Airlines – drugie pod względem wielkości izraelskich linie lotnicze – rozpoczęły wykonywanie regularnych rejsów z Tel Awiwu do Warszawy. Rotacje IZ 325/IZ 326 realizowane są trzy razy w tygodniu, w poniedziałki, środy i piątki. Flota Arkii składa się z pięciu samolotów: dwóch airbusów A321neo oraz trzech embraerów E195. Do obsługi lotów między portem im. Ben Guriona a Lotniskiem Chopina wyznaczone zostały samoloty brazylijskiej produkcji, które mogą zabrać na pokład 122 pasażerów.
Wyloty z Tel Awiwu odbywają się w zależności od dnia o następujących godzinach: 17:00, 16:30 oraz 12:00. Lądowania embraerów na Okęciu przewidziano na godz. 19:50, 19:20 i 14:50. Po godzinnym postoju na Lotnisku Chopina embraery E195 wyruszają w drogę powrotną do Izraela. Przyloty do izraelskiego portu lotniczego odbywają się następnego dnia, po około trzech godzinach i 30 minutach lotu.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.