Grupa lotnicza All Nippon Airways oraz dom wydawniczy Shogakukan z Japonii nawiązały współpracę, której owocem będzie publikacja komiksu manga prezentującego pracę kobiety zatrudnionej na stanowisku obsługi naziemnej.
Publikacja autorstwa artystki Nonoko zatytuowana “Blue Flight: The Story of a Ground Handler Girl” zadebiutuje 13 lutego 2024 r. (kolejne edycje zawsze wydawane są 13 dnia miesiąca) w miesięczniku mangowym Betsucomi.
Historia komiksu będzie opowiadać o przygodach bohaterki zatrudnionej w obsłudze naziemnej, czyli na stanowisku uchodzącym w opinii wielu osób za zawód głównie dla mężczyzn. “Chcemy by czytelnicy mogli czerpać energię towarzysząc staraniom bohaterki i jej przyjaciołom w pracy oraz w życiu prywatnym”, wyjaśnia wydawca. Współpraca i konsultacje z Grupą ANA pozwolą na prezentację zawodu odpowiadającego rzeczywistości.
Manga z misją
Charakterystyczna estetyka wywodzących się z Japonii komiksów manga, jak również tworzonych na ich podstawie animacji spowodowała, iż zyskały one grono oddanych fanów na całym świecie, choć bez wątpienia największą popularnością cieszą się one w swojej ojczyźnie. Oprócz dostarczania rozrywki, komiksy manga często dotykają również istniejących zagadnień oraz problemów społecznych, często wpływając na zmianę postrzegania wielu aspektów rzeczywistości, z czego w w przeszłości korzystała branża lotnicza.
Debiutująca w ubiegłej dekadzie publikacja “Soradan" opowiadała historię rozczarowanego życiem osiemnastolatka, który w celu próby odmiany swojego losu decyduje się na podjęcie pracy członka personelu pokładowego. Historia ta była rewolucyjna z uwagi na to, że w chwili wydania publikacji w Japonii pokutowało przekonanie, iż funkcja personelu pokładowego, zwana w Japonii jako soradan, powinna być zarezerwowana dla kobiet i widok mężczyzn na tym stanowisku stanowił rzadkość.
– Kiedy prowadziłam badania (do publikacji), dowiedziałam się, że mężczyźni w roli personelu pokładowego pełnią rolę w rozwiązywaniu sytuacji kryzysowych, takich jak z pijanymi lub napastliwymi pasażerami. Mam nadzieję, że moja manga zachęci wielu mężczyzn by zostali soradan, powiedziała Issei Itokawa,
autorka mangi w rozmowie z Kyodo News.
Od tamtej pory branża lotnicza w Japonii stała się bardziej otwarta na zatrudnianie mężczyzn na stanowiskach personelu pokładowego. W 2018 r. linie lotnicze Star Flyer zagościły w wiadomościach organizując pierwszy w historii lot obsługiwany przez załogę złożoną z samych mężczyzn. W kontekście tego wydarzenia media przywoływały wpływ mangi “Soradan”.
Stereotypy ograniczają branżę lotniczą
Można przyjąć, iż na podobny efekt przełamywania stereotypów dotyczących roli płci oraz budowania zainteresowania pracą w obsłudze naziemnej przez kobiety liczą twórcy nowej mangi powstającej we współpracy z Grupą ANA, pracodawcą nagradzanym szeregiem wyróżnień za działania na rzecz zwiększenia różnorodności oraz inkluzywności.
Przez długie lata na branżę lotniczą cieniem kładł się fakt, iż w wielu obszarach działalności panuje nadreprezentacja mężczyzn. Badania przeprowadzone w sierpniu 2019 r. przez portal FromAtoB pokazały na przykład,
że Kobiet jest zdecydowanie za mało w szeregach personelu pokładowego.
Choć linie lotnicze podejmowały działania na rzecz poprawy tego stanu rzeczy i przybywało kobiet za sterami samolotów, to wiele tych wysiłków zostało storpedowanych przez niedawną pandemię koronawirusa.
Nierównowaga, która wcześniej mogła być uznawana za niesprawiedliwą, teraz niesie ze sobą rownież coraz istotniejsze konsekwencje ekonomicznie. Do obsłużenia postępującego wzrostu, branża lotnicza potrzebuje szerokiego dopływu talentów i wysyłanie niewłaściwych sygnałów do połowy społeczeństwa może spowodować znaczne uszczuplenie puli potencjalnych kandydatów do pracy. Jest to szczególnie niebezpieczne, gdyż ostatnie lata powodowały erozję atrakcyjności zawodów lotniczych w oczach wielu młodych osób, które są mniej skłonne podejmować pracę wiążącą się ze służbą w późnych godzinach nocnych, wczesnym rankiem lub na nocnych zmianach.
30 listopada 2020r.
ANA jako pierwsze linie lotnicze z Japonii formalnie przystąpiły do inicjatywy IATA 25by2025, która ma za cel zmianę kluczowych standardów różnorodności i inkluzywności w branży lotniczej, poprzez zaangażowanie linii lotniczych należących do Zrzeszenia. Uczestnicy programu zobowiązali się do zwiększenia liczby kobiet na wyższych stanowiskach korporacyjnych oraz w tych obszarach, w których zauważalna jest nadreprezentacja mężczyzn. Zasady mają się odnosić zarówno do zatrudnienia w ramach linii lotniczych biorących udział w programie, jak również w ramach struktur administracyjnych IATA. Zgodnie z postanowieniami. w 2025 r. zarówno w ramach struktur kierowniczych IATA, jak również w obrębie linii lotniczych, które przystąpiły do inicjatywy, minimum 25 proc. stanowisk powinno przypadać kobietom.
Można powiedzieć, iż manga której główna bohaterka jest kobietą, będzie dobrze realizowała wizję przyszłości marki ANA.